| heartbeat99 a întrebat:

Am cateva intrebari pentru utilizatorii care au trecut prin extractii dentare. (Nu imi sariti in cap, am fost atenta la explicatiile doamnei doctor de dupa extractie, doar ca nu puteam vorbi de la anestezie, ca sa intreb unele lucruri pe care nu le mentionase + e prima mea extractie). 1. In cat timp (aproximativ) se reface tesutul? Mai exact, cand e normal sa cada cheagul de sange. 2. La cat timp de la extractie pot fuma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

2 ore nu mananci, 2-3 zile nu mananci pe partea aia, in max 1 sapt se reface si ai si uitat. Cheagul se dizolva de nici nu-ti dai seama.

1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

În aproximativ o săptămână după intervenţie, dacă nu apar complicaţii, rana se închide, însă locul poate fi ceva mai sensibil încă o perioadă.
Cât despre fumat, nu mai bine te laşi de tot? Că de putut, poţi fuma şi imediat după, însă tot îţi face rău, neexistând varianta fără rău.