| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Pentru cei care ati trecut prin experiența extracții dentare. Am de facut 2 extractii dar nu mai pot de frică, cum sa fac sa ma linistesc? Dureaza mult aceasta procedura? De obicei am reflexe de voma la stomatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la o procedura cat se poate de simpla. Cu cat te gandesti mai mult, cu atat accelerezi frica si gandurile negative pe care nu le poti controla.Cred ca ai vazut prea multe filme horror cu motivul torturii, altfel nu imi explic de unde aceasta perspectiva cu teama cat cuprinde.

Poti sa bei un ceai sau ceva care te linisteste inainte de extractie.Este ceva pe care orice om il face la un moment dat in viata.Am avut si eu 2 extractii acum multi ani, si a fost cat se poate de ok, nimic de speriat.

Dupa toata experienta vei rade ca ti-ai facut griji inutil doar pentru atat.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa te liniștești, astfel o sa îți creezi probleme.Circulatia sângelui prea rapida îți diminuează efectul anesteziei și atunci chiar ca iti creezi singur disconfort.

Atata timp cât nu ai puroi sau infecție, nu vei simți decât înțepături de la anestezie.La fel și după. Daca nu ai infecție nici locul nu doare.
Asa ca încearcă sa te calmezi ca totul este înspre bine.

| Frank51 a răspuns:

Câți ani ai? 7?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Nu, dar să-ți fie frică de niște proceduri banale în 2023 nu e normal. Decât dacă ai fobie, ceea ce nu a specificat.

Nu mai am tigaia aia din 2018, am altă tigaie mai fâșneață, spre deosebire de tine care nu ai nici măcar viață socială.

| Lioana a răspuns:

Nu e placut. Pregateste-te sufleteste. Cine spune ca nu simti nimic exagereaza. Simti dar nu la nivelul sa-ti vina sa te urci pe pereti.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Stomatologul trebuie sa stie cum se extrage un dinte, o masea.

| Ava1231 a răspuns:

Nu durează mult.
Odată ce ți s-a făcut anestezie, nu vei mai simți absolut nicio durere. Doar o presiune dar e normal și nu e deranjant
Doar o data în viață mi-am scos o măsea definitivă și nu a durut absolut deloc
As mai repeta experiența de 10 ori, ii chiar fain