| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

Buna am probleme cu mama soacra! deci eram eu si cu iubitul la o ocazie mai deosebita asa ca sa zic si mama soacra a facut un balamuc de ne-a stiut cred ca si pro tv. Ea nu poate intelege ca noi suntem maturii ea e ca si mama mea nu intelege ca am devenit matura si imi pot lua inima in dintii dexemplu am luat-o de mana si ne-am dus intre 4 ochii cum s-ar zice i-am spus de personalitatea mea si de tot por si simplu ne certam de la cele mai banale lucruri din lume! ea a ajuns sa vina si dupa mine afara daca ar fi numai ea fara bunica mea si nu ar avea mama servici creca ar vrea sa dorm ca ea pana la 10 jumate si de la 4 pana la 5 si sa stau la pc toata noaptea ca ea apai eu nu sunt asa cand sunt in vacanta ma trezesc la 8 jumate sau 7 fara unsfert fac treburi, si pana la 1 cand pleaca ea la lucru taman atunci mai trec si eu la pc.Dar nu inteleg ea are o obsesie mare pc-ul de cate ori ma duc eu la pc vine si de 90 de ori sa vada la ce ma uit nu sa zici ca din tot ce am scris mai sus m-ar deranja ceva dar de abia acuma incepe marea descoperire eram eu in vacanta,intr-o dupa amiaza ma pun sa spal vasele,sa sterg geamurile,oglinzile,sa aranjez hainele tuturor,sa dau cu aspiratorul,sa fac mancare,sa pun perdelele noi,sa fac patul,sa sterg patul,sa parfumez casa,sa ma pregatesc pentru la scoala si restul am lasat pe ea ca l-a urma fac si eu cat pot vine o observ scormoneste hainele imi goleste dulapul tranteste perdelele si zice: lasa demachiarea,apuzate de treaba ca nu stii nimic sa faci, doar sa iesi afara, si sa stai la pc si cum e sunt o persoana mai "slaba" in personalitate mi sau umplut ochii de lacrimi scuzati-ma dar numai cand va scriu imi vine sa plang mi s-au umplut ochii de lacrimi curatam dupa aia ca un om orb desi eu plangeam si nu indrazneam sa spun nimic de frica ca iar ajungem la cearta si nu aveam chef de cearta bun sa zicem ca au trecut dam tot uitarii si mai am o intrebare tot despre mama este por si simplu imi complica viata si nu numai a mea si a ei insuti de cate ori mananc eu ceva e gras pana si salata e grasa cand ii spun ca mai slabesc iar ne luam la cearta dar ea ca ma oblica sa mananc cand numai am pofta si por si simplu imi baga in gura deci numai suport si ganditi-va intr-o zi m-am certat cu bunica din partea ei adica mama ei din cauza ca ma imbracat gros si nu cum voiam eu chiar adica am 18 ani acum serios la 30 de grade palton si bluza alba groasa si niste pant grosi? s-a trezit ea din somn si a inceput sa zica -ooof iar tu nu vezi mai trezit de ce o superi cu hainele alea sunt foarte normale nu vezi cum e vremea afara? dar afara era 30 de grade dar l-a urma tot cum vreau eu sa ma imbrac ramane ca altfel plang rau si la urma cum sa te imbraci cu astfel de haine la 30 de grade? si inca ma mai face si in toate felurile vaca piti etc. chiar daca eu nu ma imbrac decoltat si ca o piti i-am explicat toate astea si a zis -Taci din gura aia! ca vin si iti trag una! si deci despre mama soacra gatesc un fel de mancare si ii dau iubitului meu si gateste si ea la fel cu mici schimbari si eu da tot lui mi se par niste gesturi prostesti PS. nu comentati la greseliile gramaticale si cum sa-mi conving mama sa ma lase sa-mi cumpar si eu ceva si sa ma lase afara macar nu langa ea mereu ca m-am saturat de sa stau numa langa ea si inca ceva de cate ori stau in dormitor vine se uita pe usa sa vada ce fac stiu ca am scris un univers de cuvinte dar macar primiti funda

Răspuns Câştigător
| Elly94sweet a răspuns:

laughingmisto problema.seamana cu a mea ma jur.recunosc nu am citit tot ce ai scris.sti ce zice un psihiatru: avand in vedere ca sunteti tineri trebuie sa va mutati separat de soacra.indiferent ca este mama lui/mama ei. Niciodata nu se vor intelege aceste 2 tabere.Crede-ma ca nu vrei sa porti o discutie cu iubi tau /alte chestii si sa intervina mama soacra.Crede-ma ca stiu ce latru :d. Mutati-va separat de ea, dar nu-l smulge cu forta de langa ea.Procedeaza incetul cu incetul, ia-l pe ocolite. Daca nu vrea si nu vrea e clar ca relatia voastra nu are niciun viitor, iar tu nu vei vrea sa stai pana la 80 de ani cu el si mama lui.Bafta! Succes! ca o sa ai nevoie.sunt in aceeasi situatie cu tine.

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu e bine sa stati impreuna.
Prolemele devin inerente aproape daca veti continua sa stati, tu si sotul tau, impreuna cu soacra sub acelasi acoperis...

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi articole utile.

| GuUumitza a răspuns:

Ce incuiatalaughing Tine-i un monolog frumos incat sa ii inchida gura si sa inceapa sa te respecte. Baiatul ei te-a ales si te vrea. Esti cu el, nu cu soacra. Tu nu traiesti ca sa ii multumesti pe altii. Nu te lasa calcata in picioare ce naibalaughing Dar prietenul tau ce zice despre asta?

| vasy1997 a răspuns:

Aoleoo, eu iti dau un sfat chiar daca nu am trecut prin asa ceva, poate o sa tii cont de el, spune-i sotului/iubitului tau prin ce treci si convinge-l sa va mutati intr-o casa/apartament separat de maica-sa, incearca asta si dupa aia scrie-mi sa vad ce ai rezolvatwinking