| Lovepoison a întrebat:

Am 16 ani, 1 metru 62 si 60 de kilograme. Eu una sunt multumita de corpul meu, sau... cel putin eram, pana cand mi-au dat atatia in cap ca trebuie sa slabesc, ca ma fac cat o vaca, etc. Oricat si orice as manca, ma ingras, si nu mananc de la McDonald's sau de la Fast Food. La fel e si cu miscarea. Oricata miscare as face, tot ma ingras. Mi-e ciuda intr-un fel. Sunt multe persoane care mananca mai mult si mai nesanatos ca mine si stau toata ziulica in casa, si sunt slabi ca varga. Credeti ca la varsta si inaltimea mea sunt grasa? Ce pot sa fac ca sa nu ma mai ingras asa mult? Mentionez ca am aceeasi constitutie a corpului ca si mama mea, si cam toti din famlia mea sunt mai plinuti. Va rog fara insulte si injuraturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Esti perfecta. Probleme din astea aveam si eu in adolescenta. Orice as fi facut, ramaneam la fel, corpu meu parca REFUZA(dea dreptul) sa dea jos din el ceva. Asta pana intr-o zi in care nu am mai mancat paine un an de zile deloc(rar cate o felie pe saptamana)Mancam totu gol. Stii ce s-a intamplat? de la 100 de kg ajunsesem la 92, si ma simteam sleit de puteri mereu si imi veneau ameteli. pentru 10 kg ma chinuiam atat? Dupa ce am inceput munca, am inceput sa mananc, rezultatu? 102 kg am, dar e o veste buna. Nu urc mai mul de 102, si nu cobor mai mult. Precizez ca la munca mananc 2 painin, o conserva de 300 de grame si un pateu mic, asta la o tura de 12 ore.La una de 24 cred ca mananc cam 3 paini si ceva happy
Nu stiu cum fac unii oameni de se vad asa grasi.Eu personal nu ma vad gras, si nici lumea nu obiecteaza nimic.
Vrei sa devi fotomodel tras prin sfoara? Afla ca nu toti barbati vor numai fotomodele si femei slabe.Eu personal vreau una ca mine happy mai plinuta. Nu o scobitoare(scuze pentru fetele slabebig grin) Si ca sa iti spun sincer, mananc la orice ora din zi si din nopate, nu ma abtin de la nimic, Vreau sa mananc 2 shaorma, pai mananc. Vreau sa beau cola cu nes, sau o bomba de calori, o fac. Nu slabesc, Nu ma ingras. De precizat ca merg 5km pe jos aproape zilnic(doar dus) Tu nu esti grasa cum esti, esti perfecta... eu am 1.85 aproape cu 102 kg Noi sa fim sanatosi, daca vrei sa vorbim despre lucrul asta te astept pe meshappy

| sltlp a răspuns:

In anumite parti din aceasta mica viata, corpul se dezvolta diferit. Mai conteaza si cei din familie. O sa obervi ca la majoraitatea celor care is slabi au si parintii ceva mai slabi.
Temporar, nu te ingrijora. Sa nu incepi ca alte persoane sa nu mai manance ca sa slabeasca... Oricum in timp, cu exercitii fizice o sa fie foarte bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti grasă!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 3-4 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti vreo 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Draga mea cine ti-a spus ce ti-a spus n-a facut bine ci doar ti-a pus in cap niste idei gresite ca sa te distruga.Crede-ma ca daca ai 1.62 inaltime si greutate 60 este PERFECT.Dar totusi ar fi bine sa-ti gasesti un sport pe care sa-l mai practici din cand in cand.Crede-ma ca asa fete ca tine tot caut eu da nu gasesc nicaieri.Stai linistita.Totul e perfect normal cu tine...

| junk1sta a răspuns:

Nu este mult, avand in vedere ca esti in crestere. Oricum, corpul tau o sa se mai schimbe in urmatorii ani. Nu te apuca sa tii diete super-stricte si etc doar pentru ca as aiti spun altii, ci cand vei considera tu ca e cazul. Nu are nimeni dreptul sa iti bage in cap complexe de genul. Tu doar mananca sanatos si fa miscare pentru ca asa e bine pentru tine, nu ca sa slabesti.

| alezander12 a răspuns:

Scade din ialtzimea ta 100 si vei primi cate kilograme e normal sai ai...nu asculta ce spun altzii.fii tu insutzi

| epurel a răspuns (pentru alezander12):

Mă, nu mai vorbi prostii, sunt multe variabile.

Lovepoison, fă un BMI (Body Mass Index)

uite, de ex: http://www.halls.md/body-mass-index/bmi.htm

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru alezander12):

Scuze dar tocmai ai spus sa scada din inaltime? E ceva imposibil zic eu.

| Lovepoison explică (pentru cristeaflaviurafael):

Nu, nu. A vrut sa spuna ca daca scad 100 din 162 (inaltimea mea) imi da 62, ceea ce inseamna ca ar trebui sa am 62 de kilograme.

| alezander12 a răspuns (pentru cristeaflaviurafael):

Nu e nimic imposibil...aceasta e regula!

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru alezander12):

Cum zici tu

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru Lovepoison):

A da scuze

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru alezander12):

Scuze inteleg acum ce ai vrut sa zici

| alezander12 a răspuns (pentru cristeaflaviurafael):

Nu-i nimicwinking
se mai intimpla(nu-i nimic imposibil)big grin

| ionelaa26 a răspuns:

Daca tu te simti bine asa...nu incerca sa slabesti.dar daca vrei intr-adevar sa slabesti mai intai du-te si intreaba un medic nutritionist ca sa iti dea o dieta potrivita pentru corpul tau...dar dupa parerea mea esti "numai buna"