| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

eu m-am mutat la iubitul meu de vreo 5-6 luni si peste cateva zile este ziua mea de nastere si cum noi momentan stam foarte prost cu banii,mama mea a zis ca o sa facem un gratar la ea, o mica petrecere cu familia, si cativa prieteni apropiati.Am vorbit cu prietenul, i-am zis ca poate ramane la mine peste noapte (nu stam foarte departe de ai mei, ne despart vreo 3 km),daca bea ceva numai poate sa conduca si nu ar avea cine sa ne duca inapoi acasa,asa ca putem ramane in camera mea,a fost de acord totul ok,iar azi cand mai am discutat despre asta a inceput sa "scartaie" ca nu poate el sa doarma in alta parte, ca e lumina la mine in camera, ca e patul mic 140 latimie ori 190 lungime si alte motive.Eu cred ca a vorbit cu mama lui si i-a zis ce facem de ziua mea, si propabil i-a zis ceva de s-a schimbat acum.El are obiceiul sa dea raport la orice, nu-l condamn ca i-a spus mi se pare normal sa-i spuna dar cand le spune ceva alor lui nu stiu ce se intampla ca mereu isi schimba parerea.NU MAI facem ce neam propus.Pe a lui nu i-am chemat am si motive sa nu-i chem de cate ori e o sarbatoare,o petrecere, tatal lui vorbeste numai de politica, si nu vreau asa ceva de ziua mea + ca ei sunt niste oameni care nu stiu sa se distreze.Si oricum daca ii chem nu vin ca deh nu lasa ei casa goala.Motive care sa nu vina ei acasa la mama imi dau seama ca ei ar vrea sa fac acasa la ei dar nu pot sa-i zic mamei sa facem acasa la iubitul meu dupa ce a cumparat ea toate cumparaturile etc. + n-am avea unde sa stam la ei in curte! mi se parea ca si cum iubitul meu numai vroia sa mai vina la ziua mea dar eu tot ma duc la ai mei poate gresesc,poate nu, dar consider ca merit si eu sa sarbatoresc, atata timp cat n-am mai sarbatorit de 4 ani de zile! consider ca merit sa ma distrez si eu nu sa stau sa ma uit la televizor si sa ma plictisesc de ziua mea.Stiu ca nu pare o intrebare dar ce sa fac in situatia asta de cate ori ii spune la ai lui ceva isi schimba situatia.A lui cred ca cred ca vreau sa ii las la ai mei (nici vorba de asa ceva) si mai am o intrebare tot despre soacra mea este vorba sa nu credeti ca o barfesc online.Por si simplu imi complica viata si nu numai a mea a tuturor chiar si a ei.TOT ce fac eu nu e bine tot ce mananc eu e gras pana si salata e grasa! da ea ca mananca numai ciorbe si carne bogata in grasimi alea nu mai sunt grase! de cate ori stau la pc si chiar in pat vine dupa mine sa vada la ce ma uit si ce fac eu de multe ori ma mai si ameninta am ajuns de tot rasul ma pune sa stau numai langa ea sa nu ma indepartez de bloc decat cu 30 cm. sau vine cu mine afara si stam pe banca amandoua deaceia ma si plictisesc afara acum de ziua mea cum vam zis am degand sa imi cumpar tableta iar ea zice ca ziua mea numai exista de cate ori fac curat vine si zice "iar stergi praful" sau in dulapul meu eu intr-o zi m-am aranjat tot hainele fara sa stie ea vine se uita in dulapul meu si striga "dezordonata" simi arunca hainele eu m-am dus de dimineata am mancat ciorba etc. ea era prin apropiere am lasat painea dar am astrans dupa mine iar painea am lasat-o crezand ca va mai manca si ea ma duc in dormitor tipa si o intreb de ce tipa si zice "spala vasele!" le-am spalat vine ea zice sa le spal in felul ei ca nu sunt buna de nimic desi le stergeam foarte bine si le spalam, in fine poate am gresit si eu le spal cum a zis ea, peste putin timp nici n-am apucat sa ma pun in pat ca iar tipa "spala pe jos" spal dupa aia iar tipa "sterge praful!" am facut tot ce a zis ea sunt foarte multe dimineti care ea ma face sa plang in fata ei cu vorbele ei si nici macar n-am facut ceea ce "banuieste" ea por si simplu a ajuns sami comande si hainele am niste iegari "preferati" ca sa spun asa si ea zice: uite ce scurti sunt" dar nu erau deloc uite ce fusta scurta recunosc aia iera dar n-am purtat-o nici odata si iarna imi dadea niste cizme o bluza groasa si niste pant. groji de parca zici ca atunci a pocnit frigul in lume! si i-am explicat ca unde ma duc eu si urma sa ma duc e cald de ma sufocam ea si acuma cand era cald imi dadea niste haine oribile nici macar nu ma lasa sa vorbesc cu alte persoane nici cu iubitul meu aproape deloc numa cu ea va rog un raspuns rapid funda!

Răspuns Câştigător
| Hakuouki a răspuns:

Problema adevarata este la gramatica, dar nu asta voi comenta. Imi e clar ca tu ai vrut doar sa te descarci, sa iti "usurezi" sufletul si ai scris acest mic (si plin de greseli) roman. Cred ca multe femei sunt puse in situatia ta, ideea e ca baiatul ar fi trebuit sa se impuna in fata mamei sale (O fi ea mama lui, dar in pat cu tine doarme). Du-te spune-i in fata batranei ca nu are dreptul sa-ti controleze viata, consider ca iubitul tau ar trebui sa te sustina, daca nu o face, posibil sa nu te merite. Nu renunta la ziua de nastere, distreaza-te, e pierderea lui (cum sa nu fi langa iubita ta de ziua ei? Inteleg daca nu se putea chiar de loc). Distractie placuta si la multi ani.

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru Hakuouki):

Multumesc mult! si scuze de greseliile gramaticale!

| Hakuouki a răspuns (pentru Farcas_Alina_1979):

Nu e problema, inteleg. Imi cer scuze, nu am intentionat sa te jignesc sau ceva. Succes.

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru Hakuouki):

Inteleg,nici nu m-a afectat cu nimic raspunsul tau da dupa cum ai zis si tu am vrut sa ma descarc ''sufleteste'' acuma important e ca mi-ai raspuns si ti-am dat funda de merit!

| Hakuouki a răspuns (pentru Farcas_Alina_1979):

Personal, cred ca mai bine te descarcai in fata iubitului ori, de ce nu, a soacrei, poate s-ar fi schimbat ceva sau ar fi priceput. Multumesc pentru funda. O zi frumoasa.

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru Hakuouki):

Nici vorba el degeaba are peste 30+ ani ca tot dupa fusta mamei ei si nu vreau sa ma imbolnavesc din cauza lor si ar plange daca i-as spune cv cum face de obicei si cat despre ea nici nu mai vb ma scoate afara si el nu va comenta nimic parca vad.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intrebarea am cautat-o dar nu am gasit-o. Nu renunta la gratarul facut in familie. La multi ani!

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru neutrino):

Multumesc si tie de raspuns succes!

| biancapfff a răspuns:

Http://rochiipantofisivintage.blogspot.ro
postari noi (aproape) zilnic!
te astept cu drag!
:*