| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am cativa dinti de jos strambi, in sensul ca sunt inghesuiti iar unul dintre ei este jumatate in spatele celuilalt (nu stiu cum sa explic cat mai concret).
Ideea este ca nu ma deranjeaza neaparat deoarece nu este atat de vizibil fiind vorba de dintii de jos, insa mi-as dori sa stiu daca e posibil sa imi pun aparat dentar doar pe arcada de jos, deoarece am prieteni care mi-au spus ca in general, daca iti pui pe o arcada, va fi nevoie sa iti pui si pe cealalta, lucru care nu ar fi neaparat o problema deoarece cred ca sunt probele si acolo cu muscatura.
Dar ce ma intereseaza este cam care ar fi pretul estimativ pentru o singura arcada, cu tot cu consultatii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, se poate.Dar trebuie sa mergi la control pentru a ti se explica daca in cazul tau e suficient numai pe o arcada sau nu, astfel incat muscatura sa fie corecta. Pozitionarea unor dinti sau chiar a maselelor de minte, care de obicei imping in toate directiile, trebuie sa nu te afecteze ulterior. Tu nu esti in masura sa evaluezi dantura, chiar daca ti se pare ca numai dintii de jos sunt problema.Deci mergi la dentist si afla care e treaba.