| thefriendlyguy101 a întrebat:

Salut TPU. Am fost la dentist, mai exact la ortodent deoarece vreau sa imi pun aparat dentar deoarece ma deranjeaza aspectul dintilor mei. Acesta mi-a spus ca am o problema numita malocutie, adica dintii de sus se aliniaza cu cei de jos, mai exact o problema de muscatura si ca ar trebui interventie chirurgicala daca vreau sa rezolv aceasta problema. Mi-a spus ca in caz de ma deranjeaza strict aspectul, sa ma duc la un dentist sa imi puna niste coroane pe dinti, acestea intrebantandu-mi in acelasi timp dintii. Doar ca eu voiam aparant dentar nu sa imi pun coroane.
Intrebarea mea este, daca am aceasta problema, nu pot sa imi pun aparat dentar si trebuie neaparat operatia chirurgicala si dupa sa imi pun aparat? Mi-as fi pus acele coroane doar ca acestea vin fix peste dinti si ar arata dubios eu care am probleme cu dintii deodata sa am zambet perfect, as vrea aparat ca sa se rezolve natural

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

*Malocluzie
*Ortodont

Dinții tăi *NU se aliniază, probabil ai o formă mai gravă de malocluzie, denumită clasa 2 sau clasa 3.

Pentru corectarea claselor 2 și 3 se face intervenție chirurgicală, înainte de intervenție se folosește aparatul ortodontic pentru alinierea dinților, după intervenție se mai folosește încă 6 luni pentru ultimele retușuri. Intervenția chirurgicală este decontată de CAS.

| thefriendlyguy101 explică (pentru Frank51):

Bun, am inteles asta, dar intrebarea mea e daca pot sa imi pun aparat dentar avand aceasta problema.

| Frank51 a răspuns (pentru thefriendlyguy101):

Se stabilește un plan de tratament în funcție de dorințele pacientului... Daca nu vrei să faci operația, medicul îți va spune care sunt riscurile. Nu cred că există vreun medic care să accepte să colaboreze cu tine deoarece rezultatele fără operație sunt de cele mai multe ori un eșec.