| stweety10 a întrebat:

Am citit pe internet despre roscopasca. Si am vazut ca este foarte buna. In special la negi. Dar pe undeva mai scria ca sucul de roscopasca este bun pentru indepartarea alunitelor. Cineva spunea ca a folosit asa ceva si a scapat de alunite insa i`a ramas in locul lor o pata mica alba. Este edevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Niciodata peste alunite sa nu pui nimic si sa nu umblii la ele, sunt cea mai in masura sa iti spun asta, dupa ce m-am confruntat cu o operatie crunta ce mi-a naruit visele ce le-am avut vreodat ' si care mi-a asternut pentru tot restul zilelor, o viata de cosmar desi, de atunci, au trecut cativa ani buni, dar cu ajutorul Domnului, iata inca traiesc dupa acele ingrozitoare tratamente urmate si ma bucur de ploi si cer senin, de arsita si de vreme rea, de ninsoare si ger, de zorile si inserarile zilei, de anotimpurile vietii si pentru ca sa fiu inca si pentru a-ti raspunde acum. Multa grija in fata soarelui care este cel mai de temut dusman al pielii si deci si al alunitelor. La cel mai mic indiciu de inflamare a lor, fuga la medicul dermatolog si fara leacuri babesti. Numai bine, Lucien.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca avea un neg si l-a confundat cu o alunita.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu la toata lumea merge sucul de rostopasca pentru vindecarea negilor. Mie, cel putin, nu mi-a fost de folos si am pus pe ei suc de rostopasca o luna de zile. Dar am auzit persoane care si-au vindecat negii cu rostopasca. Nu e voie de pus pe alunite!

| fabiola a răspuns:

Nu incerca pe alunite, ii modifica culoarea si devin inestetice!

| anka a răspuns:

Nu e voie sa pui nimic pe alunite. E periculos sa umbli la ele. Pentru negi e foarte buna rostopasca eu am folosit si intr-adevar s-au uscat. Am folosit planta proaspata si am stors din petiolul frunzei cat de des am putut pe neg. Pana la urma s-a uscat si a cazut. Mai poti sa folosesti suc de ceapa cat de des poti.

| iri a răspuns:

Nu stiu ce efect au auspra alunitelor, dar la negi e foarte bun, am incercat si eu.

| nicola_2278 a răspuns:

Nu incerca cu nimic la alunite, daca intervii de una singura asupra lor pot deveni cancerigene! Atentie!