| onlychengs a întrebat:

Am dat din greșeală cu piciorul de ceva si ma doare cand calc si cand indoi degetele. Nu s-a umflat deloc, am pus gheața imediat si acum l-am infasurat destul de strans. Care sunt sansele sa fie rupt sau luxat vreun deget?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da bandajul jos ca daca nu sangereazi sau ai o rana deschisa nu e nevoie pentru ca strangulezi zona si crede-ma dar daca sangele nu ajunge undeva e de rau.

Cat despre masura in care e afectat degetul..asta nu poate stii decat superman sau cineva cu un aparat cu raze X. Daca durerea nu se retrage in 1-2 zile fa o vizita la medic si iti va spune daca e cazul sa iti faci raze sau nu.

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Da bandaju jos ca mai rau iti faci ca nu o sa ajunga sangele sa rezolve problema, daca nu le poti misca atunci inseamna ca sunt rupte sau dislocate oasele, vezi maine cum te simti si daca durerea este mare mergi la doctor te va trimite sa faci o radiografie daca este serioasa treabab

| onlychengs explică (pentru GabrielDaniel01):

Le pot misca, doar ca in momentul in care le ridic, sa zicem ca vreau sa stau pe varfuri, ma doare, e o durere suportabila, dar tot durere esad

| onlychengs explică:

Nu s-a umflat nici acum

| GabrielDaniel01 a răspuns (pentru onlychengs):

Asta e normal sa te doar doar ce te.ai lovit, asteapta pana maine si vezi, nu se umfla asa repede decat daca este ceva foarte grav sa grabeasca umflarea

| onlychengs explică (pentru GabrielDaniel01):

Buna. Nu s-a umflat astazi dar inca ma doare, e o durere oarecum suportabila si doar cand stau pe varfuri sau calc pe partea din fata a piciorului

| GabrielDaniel01 a răspuns (pentru onlychengs):

Este bine, nu este nimic grav, intr-o saptamana nu o sa te mai doara deloc, nu il forta dar nici nu evita sa il pui la treaba

| Ale7900 a răspuns:

Dacă nu s-a învinețit sau umflat nu e rupt, e posibil să fie o luxatie, dar în cele mai multe cazuri dacă e ceva grav se umflă, dă bandajul jos și folosește comprese și pune gheață, iar peste noapte ai putea pune o foaie de varză (foaia de varză trebuie bătută puțin cu ciocănelul pentru carne / șnităle), să nu legi atât de strâns.