| Mehico a întrebat:

Salutare TPU, in urma cu ceva timp mi-am luxat piciorul si l-am avut in ghips 2 saptamani, atunci nu puteam nici sa calc pe picior ca ma durea de muream. Astazi la fel dintr-o greseala m-am lovit la acelasi picior insa nu a fost atat de rau, acum pot sa calc pe picior, de fapt pot sa merg insa ma doare la miscari m-ai bruste, nu pot sa indoi piciorul la maxim. Credeti ca e grav? Cam cat credeti ca va dura? Ceva tratament stiti? Multumesc de ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Pai bine si doctorul ce ti-a zis? Nu-l mai ai presupun in ghips...
Piciorul te va durea multa vreme. Exercitii usoare de aerobica, fara sa pui presiune pe ligament te vor ajuta. De-altfel sunt creme la farmacie care sa zic iti asa iti mai alina. Nu poti sa practici nici-un sport deocamdata, dar stai chill iti va trece. Mai fa-ti un consult, chiar o radiografie. Sa nu fie ceva, pentru ca nu merge cu banuitu. In fine, exercitii usoare, calciu si vitamina D (parerea mea, nu sunt expert) si ceva unguiente care iti sunt recomandate la farmacie.

Bafta si recuperare deplina!

2 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Poate ar trebuisa fii mai atent(a) si sa ai grija de sanatatea ta e cea mai importanta in ziua de azi, si daca l-ai avut in ghips, mai mult trebuie sa ai grija, de tine.

| dianasmile a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor cat de repede, pentru ca nu e bine sa stai asa!batting eyelashes