| broxi a întrebat:

Heey! Duminica mi-am cam entorsat/luxat/rupt ceva ligament/articulatie la degetul mic si ma cam doare. Nu pot calca cum trebuie pe picior si doare destul de tare pe langa deget, nu degetul in sine, care e destul de umflat.

Si intrebarea mea este.ce ar trebui sa fac cu el? Sa il leg cu ceva? Are rost sa ma duc sa-mi fac o radiografie?

Fundaa! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Ideea e ca trebuie sa te duci neaparat la radiografie! Dupa care incearca macar cateva zile sa nu pui piciorul deloc in pamant, chiar daca nu o sa ti-l puna in ghips. Eu am avut cam cu 7 luni in urma o entorsa de la o cazatura, am mers imediat la radiografie, nu mi l-a pus in ghips pe motiv ca ligamentele au fost rupte partial si cica nu a fost cazul. Am mers prin casa intr-un picior cam 2 zile, dar stand singura si avand si altele de facut dupa vreo 2 zile am inceput sa-l pun incet in pamant (prin casa). Numai ca acele ligamente s-au rupt de tot, vreo 2 luni mi se umfla intruna si intr-un final incet, incet s-a dezumflat si a "trecut". Doar ca dupa 7 luni m-au programat la operatie dupa sarbatori din cauza durerilor insuportabile care au inceput sa apara cand mi-e lumea mai draga. deci, chiar daca se dezumfla si simti ca esti mai ok, parerea mea e ca 5-10 zile, incearca sa nu-l pui in pamant. Fracturile sunt tratate mai serios pentru ca la fractura e clara treaba, din pacate pe entorse/luxatii nu se pune prea mult pret si ulterior apar problemele adevarate. Sanatate si neaparat o radiografie!

| broxi explică (pentru Mareacluj):

Deci ar trebui neaparat sa ma duc la radiografie si sa nu ma duc la scoala cateva zile? Desi de cand mi la legat o doctorita de acolo cu niste scotch [eram la un concurs] am cam umblat pe acolo, si si prin casa, s-ar putea agrava ceva din cauza asta? Si ce se poate intampla daca nu ma duc la radiografie in timp util sau daca ma duc si nu imi fac nimic?

| Mareacluj a răspuns (pentru broxi):

Nu e bine, trebuia sa mergi imediat la urgenta. Nu spun ca neaparat s-ar putea adrava, in primul rand atata vreme cat nu ai facut radiografia. nu stii despre ce e vorba. ideal ar fi de fapt nu o radiografie, ci un RMN ( la radiografie se vad doar oasele, nu si ligamentele, articulatiile). Nimic nu are cum sa nu iti faca, o radiografie sau un RMN (asta e ideal) sigur iti face si stai linistit, oricum o sa iti dea cateva zile de repaus. Nu stiu la ce duminica te referi cand spui ca s-a intamplat duminica, dar daca e vb.de azi, eu in locul tau m-as duce direct la urgenta pentru ca este o urgenta.

| broxi explică (pentru Mareacluj):

Nu era duminica, era sambata asta, si acum ma duc la urgente. multumesc mult oricum happy

| Mareacluj a răspuns (pentru broxi):

Ok, sanatate!

| broxi explică (pentru Mareacluj):

Hey! Era rupt laughing

8 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti faci o radiografie, dar il pot 'trata' si acasa. Iti poti da cu diclofenac si poti lua ketonal pentru cateva zile daca iti este frica sa te duci la medic. Oricum, cea mai buna solutie ar fi radiografia.

| CautNume a răspuns:

Daca nu incepe sa-ti treaca mergi la un medic.

| pisicutzamik a răspuns:

Da trebuie sa te duci la doctor si o sa-ti bage piciorul in ghips. daca nu te duci o sa ti se oseasca asa, si o sa fie vanat si o sa ai si dureri, mai bine mergi la medic!