| Elegant a întrebat:

Am de o perioada lunga de timp, 2-3 ani, iar in timp problema mea se acentueaza si mai mult, cu zi ce trece. Sunt foarte speriat, vad lucruri inexistente pentru o secunda apoi dispare. Uneori de exemplu stiu ca cineva e in spatele meu, ma opresc din ceea ce fac si ma uit de 2-3 ori in spate. Plang mult, dar pe ascuns. Ma gandesc de ce trebuie sa ma sperii de toate lucrurile. De exemplu in seara asta s-a deschis usa, m-am speriat foarte tare, am fugit repede in alta incapere. De exemplu vara poate stau in casa, ma uit la TV si deodata simt ca ceva e in neregula si fug repede afara. Aud sunete ciudate, care dispar imediat. Ma gandesc ca cineva sa nu imi facut ceva, sa ma "vrajeasca", un anumit blestem. Nu pot merge la psiholog, psihiatru. Cui sa-i spun? Locuiesc cu bunicii, parintii sunt ambii plecati in alta tara. De foarte multe ori am ganduri negative, nu stiu ce sa mai zic. Parca mi-as pune capat zilelor ca sa scap de asta, dar nu vreau. De exemplu ma uit pe fereastra, nu e nimic si mintea mea imagineaza un lucru, il vad pur si simplu apoi dispare. Scriu asta, cu lacrimi in ochi. Habar nu am ce sa fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Incearca sa fi mai pozitiv, incepe sa traiesti in pas cu realitatea. Daca traiesti intr-o lume imaginara unde propriile tale ganduri domina te vei prabusi la un moment dat.Trebuie sa iesi de acolo si poti face asta doar cu ajutorul vointei si a rugaciunilor.
Nu mai trai cu spaima in suflet, mergi in locul unde ti se prezinta iluzia(poti fi insotit de cineva)si infrunta-ti fricile.Incearca sa te exteriorizezi, vorbeste cu cei din jurul tau despre problemele tale si poate vei scapa de gandurile negative ce te inconjoara.Cel mai potrivit ar fi un psiholog.Gandeste logic si infrunta viata.Doar tu poti castiga impotriva ta.

| Elegant explică (pentru BlackRose03):

Incerc... Pe dinafara toata lumea ma vede o persoana foarte amuzanta si de treaba. Dar nu prea e asa. As incerca, dar stii tu, in momentul ala simt ca cineva vine la mine, intra in mine.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu mai sta singur.Du-te la cineva sau cheama pe cineva la tine, fa alte lucruri.stai pe langa bunici, nu te mai uita la filme/povesti de groaza sau ceva de genu, pune muzica.

| Istrate_Leon_1998 a răspuns:

Roaga-te Lui Isus Hristos, El Îți va rezolva problema și te va apara de cel rău, care își bate joc tot mai mult de lume.

| Elegant explică (pentru Istrate_Leon_1998):

De multe ori ceva ma opreste cand fac o rugaciune, o zic dar la un moment dat ma blochez si uit toata rugaciunea, si trebuie sa o iau de la capat. Ce rugaciuni sa zic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elegant):

Cumpara-ti o carte de rugaciuni, in cazul asta, si nu mai ai cum sa uiti, ca citesti din ea doar!