| Elegant a întrebat:

As vrea si eu sa spun ceva. Nu as vrea sa ma considerati "nebun". Cum sa spun, de mai multi ani am o problema. Aud sunete care de fapt sunt in capul meu, vad imagini care nu sunt reale, vad lucruri ce nu sunt reale. Imi este frica chiar si sa stau singur... Sunt o persoana emotiva. De exemplu stiu ca cineva este sigur "acolo" intr-un loc,nu il vad, dar simt ca e. De o perioada mai lunga ma simt tot timpul trist, vinovat fara motiv. De exemplu daca stau mult timp singur ma panichez, si nu stiu ce sa fac. Uneori ma gandesc sa mi pun capat zilelor sa scap de tot, dar parca nu as vrea. De exemplu vara, mai sunt singur uneori in casa, ma uit la TV, chestii. Deodata ma panichez, si fug repede afara. Nu stiu ce sa mai fac, mi e frica sa spun parintilor.Nu le am spus niciodata, nici nu o sa am curaj. Nu as vrea sa dati raspunsuri in bataie de joc, eu chiar ma lupt cu asta, si incerc sa rezolv, dar nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Cati ani ai? Vorbeste cu un psiholog.

| christall a răspuns:

Trebuie sa iti faci curaj si sa le spui. Poti sa dai exemplu, cu ce auzi sau ce vezi?