| byank_9178 a întrebat:

Buna am doar 12 ani si sufar de miopie, este o situatie destul de dificila daca ar putea cineva sa i-mi zica cum pot scapa de aceasta boala va rog este o situatie destul de dificila, cer seriozitate va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am miopie si port ochelari.Nu exista tratamente naturiste pentru a te vindeca insa stiu ca este bine sa consumi multe afine - contin substante favorabile in miopie, uleiurile nesaturate din peste refac structurile afectate etc si stiu ca mai exista un fel de gimnastica de recuperare.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa porti ochelari. Miopia se vindeca numai prin operatie, dupa varsta de 18 ani. Pana atunci, doar ochelarii te pot ajuta.

| sy46 a răspuns:

Nu este un tratament "natural" pentru asta. Poti purta ochelari; in timp se poate corecta, insa nu vindeva de tot. Doar cu laserul se poate scapa de aceasta problema a vederii; evident, dupa ce vei implini 18 ani. Poti purta si lentile de contact, daca nu iti plac ochelarii sau te deranjeaza.Depinde si de ochiul tau, cat de bine le va suporta aceste lentile.
Stai calma, nu esti singura cu aceasta problemahappy

| Titi_7923 a răspuns:

Cel mai bine este sa te prezinti la medicul de familie, el te poate ajuta cu aceasta problema