| anonim_4396 a întrebat:

Am facut azi ecografia org.interne si am ramas stupefiata de rezultat: schimbari difuze in pancreas, colecestita cronica acalculoasa, nefroptoza grad 2 pe dreapta. diateza urica, cistatica, proces infalator la rinichi...DOAMNE, cum e posibil sa am atitea boli? Duc un mod de viata normal, ma alimentez sanatos, nu fumez, nu beau...si totusi ce se intimpla cu mine? Nu pot sa cred. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o tulburare metabolica mostenita care determina cresterea colesteroloului si a acidului uric (sidrom X metabolic partial, cel mai probabil). E posibil, din pacate. Cred totusi ca e mai putin grav decat pare si, cu tratament, nu iti va afecta calitatea vietii.

| Good Cat a răspuns:

Eu zic sa mai faci o analiza de preferat la alt spital...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate problemele se pare ca sunt de la vezica biliara, fiind inflamata se varsa in intestin si microbii se duc mai departe pe intestine si mai departe in vezica urinara, nu aveti calculi, este inflamata pur si simplu (eu n-am incredere in ecografie, bila poate fi plina ochi si la ecograf sa arate goala depinde de interpretare ), nefroptoza (nu nefropatoza ) boala datorata deplasarii rinichiului (si eu am unul cazut, asa m-am nascut asa te-ai nascut poate fi malformatie congenitala ), proces inflamator la rinichi asa cum am scris mai sus, inseamna ca exista o infectie in vezica biliara, trebuie sa faceti o urocultura ca sa vedeti ce microb vine de sus din vezica biliara.
Utilizatoarea Brigaela este medic, daca o sa vada intrebarea poate o sa va raspunda, este medic.
Eu va sfatuiesc sa faceti un RMN in zona ficat pancreas sa vedeti ce-i acolo si rinichi bineitneles. Faptul ca duceti o viata normala si va alimentati sanatos, nu are importanta in infectiile biliare. Poate fi o vezica biliara cu malformatii, intoarsa, cu pereti dubli, sunt multe de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceias boala am si eu si as dori sa stiu vreun liac