| cristi_8283 a întrebat:

Am gastrită cronica, esofagită gr. I, reflux duodeno-gastric si Spasmofilie. vreau sa mi recomandati ce sa mananc si ce se poate intampla daca beau alcool sau fumez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu in locul tau as evita alcoolul si fumatul, https://doc.ro/alimente-interzise-in-boala-de-reflux-gastroesofagian

citeste cu atentie articolul

| Caro34 a răspuns:

Daca bei alcool faci arsuri pe gat (pirozis) de la reflux, tutunul la fel, dureri de burta, cefalee, varsaturi etc., deci lasa-le ca se poate trai fara ele foarte bine. De mancare: fara fructe proaspete sau chestii ce fermenteaza (le poti folosi ca si compot), fara prajeli, grasimi, carne de porc, usturoi, ceapa, ardei, condimente, maioneze, branzeturi grase, cafea, sucuri acidulate, ci: branza slaba proaspata, carne de pasare, curcan, paine prajita, ceaiuri de musetel, sunatoare, ceai verde, fenicul. Atentie la pansamentele gastrice: se iau pe stomacul gol, cu putina apa calduta cu 15 - 20 min. inainte de masa de 3 ori pe zi! Plimbare in aer curat, somn suficient! In cazurile de arsura poti lua un varf de cutit de bicarbonat de sodiu dizolvat in putina apa si baut cu înghițituri mici si rare ca sa-si faca efectul! Numai bine!