| ManGino a întrebat:

Am facut puroi pe amigdale si am facut moldamin 2 luni. Pot scapa de puroi si de operatie? Orl- istul mi-a recomandat operatie, eu nu vreau sa fac operatia de frica ca o sa devin sensibil mult mai usor la raceli asa este? Voi astia care ati scos amigdalele cum va simtiti? Ati devenit sensibili la raceli si gripe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti scapa de puroi dar poti si sa lasi amigdalele in pace..adica doctorul meu de familie mi-a zis ca au si ele rolul lor, de exemplu eu de cate ori am facut puroi pe amigdale, am luat antibiotic o perioada, am scapat de puroi dar nu am scos amigdalele.Totusi am facut destul de mult puroi in gat in copilarie.Dar tot nu le-am scos. Faza e ca doar cand e ceva grav de tot sau racesti extrem de des ar fi bine sa le scoti, in rest, poti sa tratezi puroiul si sa stai cu ele bine mersi sanatoase.happy E doar o parere.
Sanatate!

| AvalohAlyn a răspuns:

Apropo mie imi trecea mereu amigdalita cu antibioticul Lekoklar(claritromicina).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti scapa de operatie cu un tratament naturist!
Pune intr-un borcan cam 3 sferturi miere de albine de salcam si umple-l pana sus, cu zeama de la 2-3 lamai, amesteca-le foarte bine si ia din compozitia aceea de 3-4 ori pe zi cate 1 lingurita plina. Indicat este sa iei dimineata pe stomacul gol, sau intre mese, ca gatul sa fie "uns" cu mierea cu lamaie si sa ramana asa, macar jumatate de ora, dupa care poti bea apa.
Mierea de albine este cel mai puternic antibiotic natural. iar lamaia este plina de vitamina C, dar acreala din lamaie, amorteste gatul si-l vindeca mai repede.
Atentie, nu se bea nimic rece, nu se mannaca inghetata si nu ai voie apa garbogazoasa, sau sucuri acidulate, pentru ca impiedica vindecarea gatului.
Tratamentul se repeta pana la vindecarea completa.

| Lola05 a răspuns:

Ia oleuropeina (extract de frunze de maslin) comprimate, cauta cu concentratie de >20%. Iti recomand Olivo Forte de la Herbagetica, dar sunt si altele pe piata.
Oleuropeina e substanta activa din frunzele de maslin care are o actiune foarte puternica asupra infectiilor din organism. Ucide bacterii, virusuri, ciuperci etc.
Ia o luna de zile cate 8-10 comprimate pe zi si apoi fa-ti un exudat faringian sa vezi daca mai ai microbi acolo. Daca analizele ies bune, poti sa iei in continuare doza de intretinere de 3 comprimate pe zi, iar cand simti ca te imbolnavesti cresti doza pentru 4-5 zile. Daca inca iti ies microbi la analize, mai ia inca o luna 8-10 cp/zi si apoi repeta testele.
Nu iti recomand operatia! Asta e "calea simpla" invocata de doctori, dar nu e buna deloc pentru tine.
Si eu am avut mari probleme cu amigdalele in copilarie, nu trecea sezon sa nu fac cate o amigdalita pultacee, bagau ai mei antibiotice in mine ca nu aveau de ales. Imi pare rau ca pe atunci nu stiam de frunzele de maslin, dar tot cu remedii naturale mi-a trecut si asta.
Incearca, iti recomand cu toata increderea! Pe mine m-au scapat in mai putin de o luna de niste afurisite de infectii urinare recidivante, insa iau in continuare 2 luni de zile doza de 8-10cp/zi, ca sa fiu sigura ca elimin problema 100%. Numai sa nu te sperii daca in primele zile vei avea ceva simptome de acomodare cu medicamentul (eu nu am avut, dar unele persoane se plang ca au ceva stari de greata, disconfort abdominal, balonare, un pic de durere de cap si ameteala/letargie). Astea trec in cateva zile, dar ca sa atenuezi mult mai repede disconfortul, ia carbune medicinal la o ora-doua dupa ce ai luat pastilele si nu vei mai avea probleme.