| loryi98 a întrebat:

Am o problema.De cand ma stiu tot timpul am avut probleme cu gatul.Ori rosu in gat,ori puroi in gat,ori amigdale inflamate,uneori chiar si o febra urata! M-am cam saturat! Nu este luna in care sa nu am asemenea probleme si trebuie sa lipsesc de la scoala ca sa ma fac bine, sa ratez tot felul de chestii mai mult sau mai putin importante deoarece trebuie sa stau in casa, si la 25 de grade cu fular si sa umblu pe la toti doctorii care imi spun acelasi lucru:sa iau pastile de supt si antibiotice,ca deja stiu toate medicamentele pe de rost.
Eu as vrea sa imi scot amigdalele daca m-ar ajuta macar sa reduc din sensibilitatea asta pe care o am,dar pana acum nimeni nu mi-a recomandat asta, si mama spune ca atunci mai bine nu..Nu imi este frica de operatie ca oricum sunt obisnuita cu spitalele si imbolnavitul, daca m-ar ajuta as face-o.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da scoate-le...ce Dumnezeu suferi atat! Este adevarat ca ele sunt o bariera naturala impotriva patrunderii virusilor in organism. Ca se inflameaza ele primele si nu altceva! Dar cand situatia este asa cum o prezinti, cred ca orice medic iti recomanda sa le scoti. La mine a fost o situatie ciudata dupa ce le-am scos. Cam un an de zile tot ma inflamam in gat si mi-se spunea ca mai sunt inca doua amigdale mai mici, dar eu aveam impresia ca se inflama baza limbii. Asta s-a intamplat cand, cu dureri in gat si cu febra m-am prezentat la medicul de familie si diagnosticul a fost amigdalita acuta! Cand i-am spus medicului ca nu mai am amigdale, mi-a zis ca mai sunt alte doua, mai mici! Nu stiu daca este asa sau medicul a vrut sa-si repare gafa!
http://www.remediu.ro/......ecesitatet

| JohnnyBi a răspuns (pentru Elianna):

Eram si eu ca ea cand eram mic. la 7 ani doctorul tipa la tata sa ma operez de amigdalita, si tata a zis ca nici mort nu ma lasa sa ma operez. acum la 22 de ani ii multumesc tatalui meu pentru taria de a "se lua in gura" cu doctorul si sa nu asculte. amigdalele sunt prima si ultima "poarta" impotriva racelilor si bolilor cu transmitere orala. adevarul e ca pana la 17 ani cam asa si eu pateam exact la fel ca loryi, dar cu rabdare si intelegere a corpului meu am inceput sa evit ce imi crea probleme, si cam de 2 ani am creat o imunitate impotriva racelilor. pot manca orice rece, pot bea cat vreau rece si gatul meu nu mai are nimic. alti doctori pe care i-am vizitat intre 7 si 17 ani cam asa ii sfatuiau pe ai mei sa faca tot posibilul sa evite operatia, nu stiu de ce, nu ma intereseaza, dar le multumesc. adevarul e ca, decat cu puroi in gat, parca mai bine fara, dar are sansa sa poata face imunitate la unii virusi si sa scada din probleme. daca apar complicatii dupa operatie there is no going back. e o treaba care trebuie gandita, dar eu zic fara operatie se poate, psihicul uman si cunostintele despre anatomie cat si cunostintele tale despre tine pot rezolva 90% din problemele intalnite

mira
| mira a răspuns:

Mergi totusi la un medic foarte bun si intreaba in mod expres daca trebuie sa te operezi.

| MMihai a răspuns:

La ce folosesc amigdalele la om, și dau căutare cu Google
http://www.ziare.com/......sc-1131066
http://www.qbebe.ro/......r_la_copii
http://medenciclopedie.com/? page_id=265
Amigdală
Amigdală (din grec. Amygdale – migdală), tonzilă – formațiune de țesut limfoid în faringe. Amigdale palatine, numite uneori și glande, sunt situate între arcurile palatine. Ele se văd în adîncul gurii larg deschise, pe ambele părți ale îstmului faringian. Au o formă alungită, culoare, de obicei, roză-pală, suprafața tuberoasă datorită criptelor, în care se aglomerează microbii, iar în caz de inflamație se formează dopuri purulente (Anghină). În afară de amigdale palatine, la om există și amigdală faringiană (Amigdală rinofaringiană) și amigdale tubare, situate în rinofaringe. Toate 6 amigdale formează așa-numitul inel limfoid faringian (Pirogov – Valdaier), care, datorită producerii interferonii, imunoglobulinelor și fagocitelor, constituie o barieră de protecție a organismului. Cel mai des se inflamează amigdalele palatine. Procesele inflamatoare cronice dereglează funcția de protecție, din care cauză amigdalele devin focare de infecție. Inflamația amigdalelor trebuie tratată la timp. Starea patologică a amigdalelor nu poate fi determinată după dimensiunile lor, însă mărirea considerabilă în volum a amigdalelor îngreunează actul de deglutiție și respirație. Necesitatea de a extirpa tonzilele se stabilește în fiece caz aparte în mod individual de către medicul otorinolaringolog.
http://www.farmaciata.ro/......-cu-plante
http://www.sfatulmedicului.ro/amigdalita

M-am plictisit căutând pe Net și nu m-am lămurit, mai caută, că pe tine te interesează!

| danielaxyz a răspuns:

Cea mai naturala solutie pentru problemele tale:tinctura de propolis si echinaceea

| Sp3edy a răspuns:

Cand eram copil eram exact ca tine si stateam doar prin spitale, probabil asa avem noi sistemul imunitar mai slab habar n-am(acum nu foarte rar mai fac o raceala ceva). oricum nu ar trebui sa iti scoti amigdalele deoarece ele joaca un rol in apararea sistemului imunitar, tatal meu s-a operat adevarat ca se imbolnaveste foarte rar dar cand a facut de vreo 2 ori nu i-a fost prea bine crede-ma deoarece amigdalele opresc majoritatea bacteriilor de aceea se inflameza, acum e la alegerea ta.

| Felys a răspuns:

Afara cu ele, nu mai sta deloc pe ganduri, cat de rau iti este acum cu ele atat de bine iti va fi fara, iti spun din experienta proprie, le-am scos la varsta de 35 ani si de 5 ani beau numai apa cu gheata vara si nu am mai tusit nici macar o data in vreo iarna, suferi putin la operatie si iti revii definitiv dupa, succes

| DannaK a răspuns:

Pai de obicei durerea in gat si raceala e din cauza amigdalelor. de ce sa nu te opereze? ce argumente contra ti-au adus? si-asa la mare lucru nu ajuta ele si nici nu sunt organe vitale.

| Wind135 a răspuns:

Ti-ai facut vreun exudat faringian? Poate e vorba de un microb si nu ai luat un tratament corespunzator. Antibioticele cu spectru larg pot sa nu ajute, plus ca pot dezvolta rezistenta in timp(ai spus ca iei mereu antibiotice).