| RoxanaJennifer a întrebat:

Heii. Am nevoie de ajutor in legatura cu o problema. De vreo 3 ani de zile, in fiecare iarna fac amigdalita, o forma foarte grava, ma dor amigdalele extrem de rau, nu pot sa inghit nici apa, febra foarte mare, stare de rau si amigdalele PLINE cu puroi. De fiecare data am luat tratament prescris de medic, cu Antibiotic si mi-a trecut mereu destul de repede (maxim 1 saptamana). Acum ultima data cand am facut, am luat antibiotic cred ca 4 zile, durerile si febra au inceput sa dispara de tot si puroiul nu mai exista decat foarte putin dar medicul mi-a recomandat sa mai iau inca 2-3 zile tratamentul ca sa nu revina infectia. Mi-a trecut, insa am ramas cu niste pete albe pe amigdale, dar nu mai am absolut NICIUN simptom, nici durere, absolut nimic. Amigdalele nu-mi sunt umflate, pur si simplu niste pete albe ce seamana cu puroiul au ramas pe ele. Din cauza pandemiei nu vreau sa merg la spital. Imi este foarte frica sa nu fie cancer pe amigdale … am cautat pe net si arata exact la fel cu cele din pozele cu cancer pe amigdale. Ce pot face? Cum pot depista daca este cancer? Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mananci multe dulciuri sau lactate cu carbohidrati sau combinatie de paine alba cu ulei = combinatii diverse de carbohidrati cu grasime, e posibil sa fie asta.

Glutenul, lactatele, zaharul favorizeaza formarea de mucus in corp si scaderea imunitarii si determina inflamatii, cu cat sunt consumate in cantitate mai mare.

Habar nu am ce sunt punctele respective. Pot fi combinatie de mucus din gat + mancare ramasa pe acolo.

Cat despre faptul ca se umfla amigdalele, e cumva firesc, sistemul imunitar fiind slabit...

Poate te ajuta chestia asta. Nu am citit tot ce scrie aici. Dar pare ca abordeaza si ce ai tu.
https://www.hellosanatate.ro/sanatate/amigdalele-si-rolul-lor-in-imunitate/

| RoxanaJennifer explică:

Am uitat sa mentionez ca MI-A TRECUT de tot acum 2 saptamani, deci este imposibil sa fie puroi, daca era puroi inca ma dureau amigdalele dar nu am nimic. Plus ca imi trecuse, nu mai se vedea puroi, apoi cand a trecut de tot au aparut petele care erau mai mici si mai multe iar acum s-au facut mai putine dar mult MAI MARI. Ce poate fi?

| RoxanaJennifer explică:

Am si niste gauri in amigdale, iar in gaurile acelea sunt aceste chestii albe, arata pur si simplu ca grasimea. Alba.