| Danciu_Florin_1974 a întrebat:

Am foarte multe coșuri (nu acnee). Vreau cat mai multe remedii naturale,sau chiar și creme.
Am auzit că spălarea cu ceai de mușețel ajuta, este adevărat!
Va rog, a ajutați-ma! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La tinerii adolescenti, care au sistemul hormonal in schimbare, se recomanda consumul de drojdie proaspat, de 2 ori pe saptamana cate un cubulet (cca. 25 grame), timp de 2-3 saptamani.
Totodata, pielea trebuie spalata cu apa calda si sapun de casa (sau antibacterian) de 2 ori pe saptamana.
La adulti, daca problema este asociata cu viata sexuala lipsa sau neregulata, atunci metoda de mai sus poateajuta de asemenea.
Daca tratamentul cu drojdie nu ajuta in 2 saptamani si /sau cosurile se inmultesc rapid, atunci trebuie mers la medic dermatolog pentru analiza bacterologica, fiind vorba de o infectie de amploare in corp.

| MihaelaDart a răspuns:

Săpun făcut în casă pe baza de ichtiol, căuta pe breslo persoanele care fac săpunuri handmade. Sunt cele mai bune pentru tratarea acneei, psoriazis și alte probleme cu tenul

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt foarte multe cosuri, atunci igiena este precapara si terbuei imediat remediata.
Spalarea fetei se face de 2-3 ori pe zi cu apa calda si sapun, dimineata, seara inainte de culcare, dar si imediat cum ai intrat in casa, dupa ce ai fost la plimbare in aer liber, sau ai avut o activitate sportiva.
Vara, tenul tarnspira si cu impuritatile din aer, se depun imediat pe fata, infundand porii si aparand punctele negre si cosurile.
Daca ai grija sa te speli regulat si corect pe fata, de absolut fiecare data cand ai revenit in casa, reduci considerabil cosurile.
Se mai poate face o curatare mecanica a porilor fetei, cu:
- apa calda,
- sapun Dove sau de bebelusi
- si 2 linguri de malai.
Se spala bine mainile si fata, cu apa calda, apoi se clabucesc cu sapun si se baga doar degetele in malai, dupa care se pune pe fata si prin miscari de rotatie, se curata fata, incepand cu fruntea, tamplele, nasul, baza nasului, pometii, gura, barbia si gatul. Daca se consuma malaiul de pe degete, se clabucesc din nou degetele si se reintroduc in malai, continuand operatiunea de unde ai ramas.
Atentie! Nu se curata cu malai ochii (pleoapele) si in jurul lor, piele a fiind foarte fina si sensibila.
Dupa curatrea completa, se calteste fata cu multa apa calda si e strege prin tamponare, un un prosop foarte curat, doar pentru fata si doar al tau.

| cristimihailov a răspuns:

Poate e bine sa vezi de ce ai chestiile alea pe fata.

Sunt raspuns alergic, asa e pielea, este vreo infectie cutanata, dezechilibru hormonal, erc.

Dupa ce stii ce este, aflii si cum se rezolva.

In rest ca iti dai cu ceai de musetel, zeama de ginger sau alte avioane nu prea conteaza, decat daca ai rabdarea sa incerci fiecare produs pe tine, in timp ce calitatea vietii iti este afectata.

| alex15ccc a răspuns:

Remediile naturale sunt apoape inutile in cazuri mai grave ale acneei.
si eu am avut multe cosuri acum 6 luni, erau inflmate, rosii si cu puroi. am mers la dermatolog si mi-a dat sotret. efectul este magic, in cateva saptamani s-a curatat mai mut de jumatate din fata, pielea nu mai era grasa si nu mai trebuia sa ma spal de 10 ori pe fata. acum mai am 1-2 cosuri mici ramase.

iti recomand sa iei sotret, e singurul medicament care chiar isi face efectul cum trebuie.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu dispar ca prin minune daca te dai cu ceai de musetel. Si eu am incercat toate leacurile posibile. Si rezultat 0. De vina sunt dereglarile hormonale. Trebuie o igiena exceptionala. Si o dieta sanatoasa. Nu ai voie multe dulciuri, salam, etc.