| Heartless a întrebat:

Am cosuri, acnee + puncte negre.Am auzit ca ceaiul de musetel ajuta la scaparea cosurilor, este adevarat?

Daca da, imi puteti spune cum v-ati dat cu ceaiul de musetel? Ati facut pur si simlu ceai apoi v-ati dat cu el pe fata ca si cand va spalati cu apa? Fara link-uri copiate de pe internet, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna,

Pentru acnee se fac infuzii cu musetel
Adica, faci ceai de musetel intr-o oala cu gura larga. Dupa ce fierbe apa pui florile de musetel apoi acoperi 2-3 min cu o farfurie. Dupa ce dai farfuria la o parte stai cu fata in aburul emanat de ceai. Trebuie sa stai in jur de 10 min, iar apoi o sa iti poti scoate singura punctele negre si cosurile. Daca nu reusesti cu unghiile, incearca cu un ac, insa trebuie sa ai mare grija.

Eu, personal nu ti-as recomanda aceasta metoda. Este foarte greu sa stai cu fata acolo, iar daca ai si ceva probleme risti sa ti se faca rau.

Pe mine m-au ajutat foarte multe niste fiole cu extract de Iris si AHA. Sunt foarte foarte bune si pentru acnee si pentru puncte negre si au efecte relativ rapide. Le gasesti la plafar si costa in jur de 7 RON.

Numai bine!
Pupici!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cureți tenul cu ceai concentrat de mușețel și apoi aplici pe fiecare în parte tinctură de propolis.
Pa, pa.

| AmandytaErhan a răspuns:

Buna, am auzit si eu si am citit ca e bun pentru ten. Se aplica pe fata (pe zonele problematice) pachetelul cu ceai dupa ce ai facut ceai (adica ud cu apa calda) un pachetel se poate folosi in mai multe locuri

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am folosit ceaiul de musetel, dar fara rezultate.
Iti pot recomanda un tratament foarte eficient de la un doctor dermalog, cu care eu am reusit sa scap de acnee si puncte negre.
Tratamentul anti-acnee pe care mi-a zis doctorul sa il cumpar si cu care am scapat de ele este cu creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea Tree) de la Thursday Plantation.

In cateva zile tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil, si acnee si punctele negre au inceput sa se usuce.
Sunt foarte multumit de produsele pe care le-am folosit si ti le recomand.
Iti recomand produsele, pe mine m-au scapat complet de acnee.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Eu iti recomand tot produsele naturale de la Thursday Plantation, tot aceaste produse m-au ajutat si pe mine sa ma vindec definitiv de cosuri si de puncte negre. Recomand in principal de la firma asta sa folosesti spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicinal.

| corinastan a răspuns:

Am folosit si eu aceste produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation pentru acnee si sunt bune. Si la mine au dat rezultate.