| MadeIxche a întrebat:

Am folosit si eu aseara niste zeama de lamaie pentru a scapa de cosuri..Am lasat-o cam mult pe cosuri, si m-am trezit la un moment dat ca imi sangereaza, asa ca m-am dus la baie si am observat ca mi se formasera mici gaurele ca si cand pielea mi-ar fi fost arsa.Ce as putea face sa mi repar tenul cat mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zeama de lamaie nu se aplica niciodata pe ten, cu atat mai mult daca este unul sensibil sau cu cosuri. Nu inteleg cine te-a obligat sa faci asa ceva, este o prostie imensa, nu pot sa cred ca e cineva atat de lipsit de discernamant incat sa te puna sa te dai cu acid pe fata.
Incearca sa iei de la farmacie un gel numit Contractubex si da-te in fiecare seara, dupa ce in prealabil te-ai spalat cu apa calduta (fara sapun sau alte prostii). Sper sa nu ramai cu cicatrici definitive dupa nebunia asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce se vindeca (2-3 saptamani), poti pune felii de castraveti pentru hidratare si unt de vaca (natural) pentru regenerare, alternativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum iti ardea pielea
Sucul de lamaie nu l-as recomanda nimanui pentru a scapa de cosuri.
Spala-te cu apa calda si foloseste o crema

| Iunix a răspuns:

Lămâia conține acid acetic, subliniez acid. Deși e un acid slab acesta poate face găuri și în metal dacă e lăsat prea mult timp. Ca să îți repari tenul... spală-te pe față cu apă caldă și săpun Dove, apoi după 10 minte dă-te cu o cremă pentru față, de preferat una de calitate și să nu fie „ grasă ".

| Odysea a răspuns:

Nu mai incerca asta niciodata! Daca vrei sa scapi de cosuri, trebuie sa cumperi o crema anume pentru cosuri de la farmacie!

| MadeIxche explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!