| traficanta a întrebat:

Zeama de lamaie e buna pentru cosuri? Vad ca imi face pielea fina, eu nu am cosuri acum dar intrebbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nauca a răspuns:

Poate in prima faza o face fina, insa cu timpul ai sa vezi ca, de fapt, iti usuca pieleadestul de agresiv. Pentru catifelare si curatare recomand mastile de argila.
Da-mi un mesaj pe privat daca vrei mai multe detalii (adica zi-mi ce tip de piele ai si iti zic cu ce sa amesteci argila).

Sper sa iti fie de folos!

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Lamaia are afect astringent, adica inchide porii.Lamaia este un fruct bogat in agenti detoxifianti. Aceasta are rolul de purifica tenul si de a accelera uscarea cosurilor. Instructiuni de folosire: taie o felie de lamaie si da-te cu ea pe piele timp de 1 – 2 minute. Las-o apoi sa actioneze inca 15 minute (incearca sa ingnori senzatia de mancarime) si clateste cu apa calduta. Repeta tratamentul de doua ori pe zi.

| nauca a răspuns:

Ah, vazand ce au zis ceilalti, revin cu o rectificare: ma refeream la zeama de lamaie goala, ca atare, nu diluata sau in masca.

| laara a răspuns:

Masti cu lamiie. Datorita continutului mare in acid citric si in vitamine, lamiile sint folosite cu bune rezultate la alcatuirea mai multor masti, din care enumeram:

– Masca impotriva pistruilor: 3 linguri de zeama de lamiie, 20 g drojdie de bere si 20 g de tarite de griu.

– Masca pentru tenuri seboreice: 30 ml zeama de lamiie, 10 g drojdie de bere si 5 g talc.

| lavynya1 a răspuns:

Aloe vera este miraculoasa pentru fata.Stim cu toate ca se foloseste ca si ingredient la creme, sampoane si pana si la fonduri de ten. Daca ai in casa o planta de aloe vera este foarte buna pentru ten indiferent daca ai acnee sau nu.Iti face fata fina si previne ridurile.Eu zilnic ma dau.Rupi din frunza o bucatica si ce are inauntru este miraculos adica seva aceea

| Georgiana2905 a răspuns:

Cica : putin lapte si zeama de lamaie stoarsa in el... magie pentru ten. Chiar e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca zeama de lamaie ar usca cosurile...acum nu stiu daca este asa pentru ca nu am incercat.
Un sfat pentru fata...eu imi curat fata cu mere, sunt foarte bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este o metoda naturala de degresare a tenului si mai contine si vitamine c ce este o vitamina antioxidanta. PS: s-ar putea sa te usture nitel cand ai cosuri.

| Zuuuuz a răspuns:

Trebuie sa stiti ca zeama de lamaie are un efect tonic si regenerant. In plus, actioneaza mult mai bine decat orice alt produs de pe piata. Tot ce trebuie sa facem este sa adaugam zeama de lamaie intr-un pahar cu apa si sa folosim apoi combinatia pe post de lotiune tonica. Puteti opta insa si pentru combinatia dintre zeama de lamaie si avocado. Amestecul poate fi aplicat pe fata si gat si lasat sa actioneze pana se usuca.

| Ella64 a răspuns:

Nu stiu, nu am incercat niciodata, dar cred ca ar usca pielea dupa o anumita perioada de folosire.