| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am fost aseara in club si imi tiuie urechile de la muzica (probabil) exista vreo modalitate sa scap de tiuitul acela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllexTheWolf a răspuns:

Eu asi sta la un loc linistit, adica nu as asculta muzica toata ziua si la TV as da sonorul incet (parerea mea), dar daca persista trebuie sa vizitezi un medic neaparat. Membrana timpanul e firava.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cedează în 48-72 de ore, evită zgomotul puternic.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Nu ai ce face decât să te odihnești. Țiuitul mai poate fi datorat și unei tensiuni crescute.

| NuMaContrazice a răspuns:

Stai undeva unde e mai liniste, sa nu asculti muzica tare (de preferat sa nu asculti deloc vreo zi -2).Si eu patesc asta tot timpul dar imi trece, trebuie sa ai grija insa sa nu mergi in club nici in fiecare seara, mai ales unde pun muzica la maxim ca nebunii ca iti strici auzul.

| Epigonul a răspuns:

Răbdare,cea mai bună modalitate cunoscută de mine cel puțin.

| Al99 a răspuns:

Daca te duci in continuare, cu timpul sensibilitatea urechii scade si nu o sa te mai deranjeze zgomotele niciodata.
Cand vrei sa auzi ceva, exista aparate auditive foarte mici si dragute care se monteaza in interiorul urechii.