| alexandrub a întrebat:

Buna!
Am fost diagnosticat cu dermita psoriaziforma. Ce este? Este cumva psoriazis? Stiti daca se vindeca? Mi-a aparut pentru prima data in cot 3 bubite, le-am scarpinat si s-a facut o pata rosie. Apoi a aparut la celalat cot. Dupa 1 luna mi-au aparut niste bubite pe dosul palmei si degete (la fel si la picioare) care s-au facut pete, dar au disparut dupa o saptamana. In schimb, in cot imi persista. Ce sa fac? Am fost la medic dar mi-a dat o crema cu care ma tot ung dar fara rezultat. Mentionez ca am astm bronsic alergic si un sistem imunitar nu tocmai stralucit.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o afecțiune dermatologică și care trebuie ținută sub control cu medicație la indicația medicului curant.
O alimentație echilibrată bazată pe legume și fructe proaspete, lactate, cereale, carne, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ai o alergie care seamana cu psoriazisul. Totusi, pentru a te asigura ca nu e psoriazis, ar trebui sa faci o biopsoe dintr-o leziune pe care nu te-ai uns cu nici o crema timp de minim 21 de zile.

| Zenithf a răspuns:

Problema medicinei moderne este ca trateaza efectele si nu cauzele unei boli. Aceasta afectiune, precum si imunitatea scazuta si celelalte, sunt cauzate de alimentatia si stilul de viata nesanatoase si de stres, poluare.
Incearca sa-ti schimbi un pic programul, sa acorzi o mai mare importanta somnului si activitatii fizice, sa iesi cat poti de mult in natura, sa inlocuiesti semipreparatele si alte prostii din alimentatie cu alimente gatite acasa din ingrediente naturale.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Psoriazisul, este o afectiune care nu are vindecare pe mapamond. Asta in cazul in care ai fost diagnosticat corect. Dar, dupa simptomele pe care le ai, este chiar o dermita vindecabila, dar care trebuie tratata cu prudenta si cu un regim alimentar foarte sanatos. Bubitele de care vorbesti nu fac nicidecum parte din diagnosticul prescris. Ele pot face elementul unor altfel de iritatii si eczeme datorate de cele mai multe ori factorilor externi. Incearca sa iei legatura cu medicul tau, pentru teste mai amanuntite si pentru o diagnosticare mai corecta. Daca nu, mergi la o clilica de specialitate. Schimba tratamentul, daca nu este eficace, schimba medicul daca nici el nu este si continua investigatiile. Incearca, in paralel, sa iti rezolvi orice problema de natura infectioasa in organism, mai ales la nivelul oaselor. De cele mai multe ori, aceste probleme reprezinta cauza unor aparitii dubioase de iritatii pe piele. Incearca de asemenea sa elimini orice cauza care te-ar conduce intr-o stare avansata de stres. Vitaminizeaza-te bine, hraneste-te sanatos si gandeste pozitiv. Acestea sunt fara discutie cateva din secretele prevenirii aparitiei acestei boli, care se considera a fi fara leac. Si un pont: intr-un procent minim din cazuri, exista leac. Eu m-am vindecat chiar intamplator. Fara creme dubioase ci doar cu o reteta corect prescrisa de catre un specialist. Te rog sa ma contactezi privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti citi un articol despre psoriazis la http://remedic.ro/dosar-naturist/tratamentul-naturist-al-psoriazisului/

| RedCode a răspuns:

Se poate sa ai astm dar nu stiu ce sa zic, la ce ai alergie? praf, frig, ceata, umed afara... nu stiu ce sa spun vezi si tu

| alexandrub explică:

Va multumesc celor care mi-ai raspuns. Dar nu am aflat raspunsul la intrebarea: se vindeca?

| alexandrub explică:

@RedCode: sunt alergic la praf, umezeala, animale. Referitor la frig: de cand a inceput sezonul rece ma simt slabit si atunci au aparut astea.