| Daniela200000000 a întrebat:

Am fost diagnosticată cu astigmatism miopic, la un ochi am -3 iar la cealaltă-2, 75, si port ochelari de putin timp. Tin sa precizez ca vreau sa dau la academia de poliție peste 2 ani. Pot remedia aceasta problema într-un fel? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Remedierea constă în ochelarii pe care îi porți.
Astigmatismul în mod aproape sigur nu se poate ameliora prin proceduri. Miopia, destul de avansată de asemenea.
Ce poți face este sî te prezinți la examenul medical acolo, care este general, nu numai al vederii. Comisia medicală va evalua situația dtale și va decide.

| anonimg a răspuns:

Poți opta la academia de politie la profilurile de la birou și nu neapărat la cele de pe teren. Poliția are o mulțime de birouri la care lucrează angajații ei.

| Panamax a răspuns:

Ai miopie din copilarie, abia acum ti-ai dat seama?

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

La maestrul Flavius Turcanu ai fost tine seminare si in B!