| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema marestraight face! Am astigmatism miopic (-2, 50 cam asa)...mai am de asteptat pana sa ma operez. O colega de-a mea zice ca si ea are astigmatism miopic si ca nu se poate opera(doar ca ea are la un ochi + si la celalalt - ). Se poate opera sau nu? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Eu am astigmatism din nastere si mi-a spus doctorul ca se poate opera doar de la 21 de ani, pentru ca atunci se opreste cresterea ochiului. Pana atunci ai grija sa porti ochelarii ca altfell iti cresc dioptiile!winking

| bombo9 a răspuns:

Nu se poate operawinking pentru ca are sansa d a ramane oarba si mai bine nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu port ochelarii intotdeauna...altfel nu vadstraight face. doar ca de fiecare fiecare data cand ma duc la consultatii...imi cres dioptriilestraight face

| NicooLetta a răspuns:

Nu se poate opera...