| MirceaBgn a întrebat:

Buna,am fost la control la dentist si n-am nici o carie,dar imi miroase foarte urat dimineata gura, mi-a dat apa de gura listerine dar tot asa imi miroase si ma spal si dimineata si seara si dupa fiecare spalare imi pun 200ml de apa de gura, o tin in gura 30 de secunde si o scuip, ca asa scria pe prospect, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Scrie pe prospect 200 ml? poate 20, ca la mine 20 scrie pe listerine. nu trebuie doar sa o tii in gura ci sa faci gargara sa o "alergi" intre obraji, ca si cum ai clati gura cu apa dupa spalare. daca faci corect periajul si treaba cu listerine si tot iti miroase gura du-te la doctorul de familie, poti avea probleme de la stomac care sa iti cauzeze respiratia neplacuta (adica sunt probleme ce pot aparea din alte motive decat cariile sau vreo infectie gingivala).

| 23partyboy a răspuns:

Daca nu ai carii si o igiena orala buna, problema(halena) vine din alta partea, in primul rand depinde daca esti fumator/sau nu, si trebuie avute in vedere unele probleme a sistemului digestiv, dar un diagnostic corect il da medicul

| MirceaBgn explică (pentru 23partyboy):

Nu fumez

| 23partyboy a răspuns (pentru MirceaBgn):

Am mai citit si celalate rasp date de tine, halena poate fi provocata at de o amigdalita cronica(prov de dif agenti patogeni).mai departe oricum e treaba medicului, niciun sfat nu te poate ajuta.era sa uit ce culoare are si limba?

| znstr a răspuns:

Buna. Listerine din cate stiu, faci gargara cu apa de gura pusa in capacelul de la sticla, nu cred ca 200ml. Cum a zis JohnnyBi, sa nu ai probleme cu stomacul sau cu gatul si de acolo sa vina mirosul. Mie mi s-a intamplat cand eram racita si aveam probleme cu amigdalele, nu cu stomacul. Cel mai bine mergi la medic si vezi ce iti zice, sa nu cumva sa ai altceva, vreo infectie pe undeva de care sa nu sti si asta sa aduca si mirosul ala. Bafta!

| MirceaBgn explică (pentru znstr):

Pai si eu am probleme cu amigdalele dar de mult nu de acum cu stomacul stiu ca n-am nimic, nu ma doare sau altceva nu stiu ce poate fi.

| znstr a răspuns (pentru MirceaBgn):

Eu am avut probleme mai grave cand eram mica, si de atunci am in permanenta amigdala stanga umflata, fie ca e vara, iarna, iau pastile, antibiotice, sau nu. Eu zic sa mergi la medicul de familie daca zici ca te speli pe dinti bine, regulat si la sfarsit faci si gargara cu apa de gura.

| Azµre a răspuns:

Problema ta este de la stomac! daca mananci ceva inainte si pe urma te speli pe dinti ai sa observi ca nu o sa-ti mai miroasa!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Spala bine foarte bine dintii

| MauiStatue a răspuns:

Poate vine de la stomac, presupun ca ai probleme cu digestia. Carnea care ramane in stomac, emana un miros putred. Mananca fructe, legume mai des, iaurturi, bea apa. Mesteca frunze de patrunjel sau de menta.
Fa gargara de 2-3 ori pe zi cu apa de gura, spala-te de 3 ori pe dinti, lasa tigarile daca fumezi. Cand te speli pe dinti, nu uita sa te freci pe limba cu periuta, se pun multi microbi pe ea.