| anonim_4396 a întrebat:

am fost la ginecolog si mi-a dat tratament pentru Candida. mi-a prescris comprimate Nizoral si ovule Gynozol.Nu am gasit Gynozol pentru ca nu se mai fabrica[asa mi-a zis farmacista] si am luat altceva, tot ovule, Pimafucin.Intrebarea mea este: Fiind virgina, pot lua ovule? daca as folosi doar pastilele Nizoral si mi-as lua o crema, Lomexin sau Clotrimazol, nu ar fi mai bine? plus ca nu vreau sa iau ovule :-s. Help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Măi oameni buni, OVULELE NU SUNT PENTRU VIRGINE.
Ovulul se introduce foarte adânc în vagin, o virgină nu poate face o astfel de manevră.
Doctorul ăla ori e tâmpit ori este de-a dreptul foarte prost.
Unei virgine se face un tratament la cabinet cu mișcări blânde când este vorba de un tratament local, nici de cum ovule. Se folosesc anse foarte subțiri pe vârful cărora se pune medicamentul care urmează a se introduce în vagin și asta cel mult.
Se administrează tratament intern format din tablete, capsule. Local doar extern, cremă sau gel, NU ÎN VAGIN LA O VIRGINĂ.
La o virgină nu se folosesc valvele sau bivalvele, se recoltează direct cu introducerea acelei anse extrem de subțiri care are în capul ei un mic tamponel de vată sterilă iar produsul recoltat se pune pe o lamă de sticlă sterilă și ea sau eprubetă și se duce la laborator pentru analiză, clar.
Domnișoară citește te rog și prospectul acelor ovule, ai să găsești undeva scriind că nu se administrează virginelor.
Membrana himenală este exact la intrarea în vagin, deflorarea ar fi eminentă la o astfel de tehnică a introducerii ovulului în vagin.
Nenorociți oamenii, nu alta.
Consultă și alt medic.
Poți lua celelalte medicamente fără nicio problemă, FĂRĂ OVULE.
Pa, pa.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti folosi ovule ca virgina, se introduc cu un deget. Crema nu va ajunge in vagin si pe colul uterin, deci infectia va ascensiona si iti va da leziuni mai grave. In nici un caz nu renunta la adiministrarea de ovule, fiindca nu numai ca nu te vei vindeca, dar iti vei agrava infectia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se lasa intre labii. 99% din himenele integre permit trecerea fara probleme si dureri a unui deget. Asa ca si-l poate imtroduce perfect in vagin. Presupun ca in cursul examinarii, ginecoloaga a vazut ca himenul ei nu face exceptie si deci isi poate introduce fara probleme ovulul.
Tocmai, ideea era ca ovulul sa ajunga in vagin, nu sa ramana intre labii fiindca atunci ar fi putut folosi un unguent.
Eu la 14 ani am avut o candidoza care nu imi trecea doar cu unguent si pastile. Pediatra m-a trmis la baie sa vad daca imi pot introduce un deget in vagin si am putut. Mi-a dat ovule si mi le-am adiministrat. 10 ani mai tarziu, la primul contact sexual, himenul era intact (m-a durut, am sangerat si partenerul a simtit rezistenta opusa de himen si momentul cand s-a rupt). Asadar, e posibil, doar putina bunavointa sa fie. Criss nu spune nicaieri ca nu-si poate administra ovule, ci doar ca nu vrea. Ceea ce este doar o problemuta de fetita speriata si mofturoasa. Eu i-am spus sa incerce si era bine sa o faca. Vad ca sunt tot felul de voci care jignesc doctorita (proasta, vaca) dar fara sa aiba certitudinea ca ea a gresit. Uneori mi se cam face lehamite si ma iertati. Fac si eu parte din tagma asta a medicilor si ma simt in mod egal vaca si proasta langa acea doctorita. Sper din suflet ca explicatiile sunt clare acum si ca toti cei care ati acuzat si ati jignit va simtiti satisfacuti. Doctorita aia nu a citit cuvintele voastre, dar le-am citit eu si mi le-am insusit.

soothe
| soothe a răspuns:

Domnisoara, hai sa mai repetam inca o data ce ti se intampla dumitale.
Faptul ca vrei sa cauti un alt medic ginecolog nu este o solutie. Este bine sa mergi cu mama dumitale inca o data sau singura la acelasi medic, daca poti sa fii suficient de ferma in a cere lamuriri si discuti cu el direct (asa este cinsitit fata de el si este mai simplu si pentru tine; oricine poate gresi si din cate inteleg, nu este un capat de tara). Poate medicul nu a luat la socoteala faptul ca ai putea fi virgina.
Ori nu te-a intrebat ori, avand in vedere ca tineretul din ziua de azi este precoce de la varste foarte fragede (am vazut pe TPU ca la 12 ani nu este o problema pentru ei) si-o fi zis ca esti activa din punct de vedere sexual. Are aici o bila neagra dar nu prea mare.

Nu am sa o invinovatesc prea tare pe doctorita (inteleg ca este femeie de vreme ce spui ca ai sa mergi "la alta ginecoloaga"). Am mai spus cu un alt prilej ca cei mai multi dintre medicii romani (mai ales cei cu vechime mai mare de 20 de ani) sunt nepoliticosi, emfatici, grabiti si lipsiti de empatie, indiferent cat de buni specialisti sunt. Este poate un fel de protectie la atacului de 20 de ani asupra lor de catre sistemului unor guverne care nu a stiut sau nu i-a pasat suficient de capitolul "sanatatea populatiei"; in plus, de multe ori, publicul este de o ignoranta fara margini si mai si crede ca i se cuvine tot, pe degeaba. Un proverb chinez in legatura cu chestiunea asta spune "cine nu plateste, nu se face bine".

Dar sa revenim la ovulele tale pentru ca aici e problema. Personal, te-as sfatui sa incerci sa rezolvi altfel decat cu ovule. In primul rand pentru ca esti fecioara si nu are rost sa risti sa le folosesti si in al doilea rand ai putea incerca cu solutii "mai" naturiste.
Trebui sa luam la socoteala faptul ca ai recidivat cu candida, ceea ce inseamna ca Allinna are cumva dreptate (va trebui sa o iei in considerare); in plus este bines a nu folosesti in mod excesiv antibiotice iar obiceiurile tale alimentare sa fie astfel incat sa nu favorizeze dezvoltarea acesteia (de exemlu sa limitezi la minim consumul de zahar – elimina-l si inlocieste cu ceva miere de albine). Probabil ca toti avem candida insa nu la toti se manifesta sau organismul o tine sub control. Poate am sa revin cu niste sfaturi privind alimentatia insa tie iti trebuie ceva pentru faza acuta.

Ti-as sugera urmatoarele: există două plante care sunt utile pentru un tratament local cu candidoză vaginală folosind baia de plante (in cada sau ca baie de sezut). Cele doua plante sunt Tea Tree (Melaleuca alternifolia ) in forma de ulei esential si banalul Usturoi (Allium sativum) dupa cum voi descrie mai jos.
Uleiul esential din "arborele de ceai" (incorect denumit in limba engleza) este un fungicid binecunoscut si prin faptul ca este unul dintre cele mai complexe si potente plante aromatice cunoscute in prezent. Adauga 20-25 picături de ulei essential de Melaleuca la o cada de baie cu apă caldă, agita putin cu mana si intra in ea/ scalada-te pentru o durata de 15 minute. (nu folosi pentru a te spala "jos" sapun cu soda sau sapun lichid – adica obisnuit - ci eventual sapun de barbierit; in general opteaza pentru baie pentru produse neparfumate si cat mai simple). Ca alternativa poti folosi baia cu usturoi. Acest lucru baie poate fi schimbate cu o baie în usturoi. Usturoiul este o altă plantă cu puternice froprietati antifungice, antibacteriene şi antivirale. De asemenea, este una dintre puţinele plante aromatice antimicrobiene, care este în măsură să menţină echilibrul natural al ciupercilor şi bacteriilor în organism. Zdrobeste 10 căţei de usturoi si amesteca-i cu două sau trei linguri de ulei de masline si cateva capsule de vitamina E si pune-le intr-o sticla in camara (la temperatura camerei, dar la intuneric) pentru trei - patru zile; agita sticla de de două ori pe zi. Dupa 4 zile strecori si adaugi uleiul la o cada de baie. Cantitatile le poti micsora corespunzator si poti face bai de sezu(5 picaturi de ulei de Tea tree sau o lingurita de ulei de usturoi obtinut ca mai sus). Spun acesta si pentru ca probabail nu vrei sa mirosi pe tot corpul a usturoi sau a tea tree. Oricum mirosul de usturoi sau de tea tree este acceptabil comparativ cu cel de candida.

| LoryM22 a răspuns:

Sunt mici ovulele plus ca vaginul e elastic si ai un orificu prin care o poti introduce in vagin, fi atenta si delicata cand o pui foloseste-te de o oglinda, inca ceva candiva find ea si tratata tot exista in organism numai ca a ta e dereglata si chiar daca o echilibrezi prin medicamentatie tot va aparea iar la un moment dat.

| unicka a răspuns:

Pai daca medicul ginecolog ti-a dat ovule fiind virgina el a stiut asta, eu zic sa respecti ce ti-a dat el.

| Pinxiee a răspuns:

Mentionez ca m`a consultat, m`a trimis cu lama acolo la ei, iar la rezultat mi-a iesit ca am candida albicans cu un +. Am mai fost si vara trecuta la ginecolog si atunci tot Candida albicans am avut.

| Pinxiee a răspuns:

Am incercat si nu am reusit.Ma doare cand vreau sa-l bag. O sa merg la o alta ginecoloaga.Multumesc tuturor pentru ca mi-ati raspuns la intrebare si ca m-ati sfatuit.Va pup :*

| sorin16 a răspuns:

Daca medicul cinecolog a prescris ovule fi sigura ca tinut cont de faptul ca esti virgina. Pentru restul problemei cred ca numai medicul cinecolog iti poate (re)-prescrie o alta medicamentatie.

Sanatate, Sorin16

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te sfatuiesc sa nu iei nimic, pana nu faci o analiza care se numeste fungigrama, se face din secretia vaginala, parerea mea este ca nu ai cum sa ai candida, la varste mici din cauza abundentei de hormoni, variaza abundentza secretiei vaginale, personal nu cred ca este candida, cum ti-a dat pastile si intravaginale (vaca ), cand nu stie nici macar ce-i acolo, mergi cu mama ta si fa analiza pe care ti-o spun, pentru ca daca ai sa iei pastilele acelea ai sa-ti distrugi flora si atunci intr-adevar te vor napadi ciupercile si bacteriile. Analiza se numeste " fungigrama " si se face din secretia vaginala sau de langa vagin. Urmarestema putin : chiar daca este candida, exista o gramada de tulpini de candida care raspund sau nu la un anume tratament de aceea femeile care au candida si fac tratament se plang ca nu raspunde la tratament, trebuie sa faci aceasta analiza pentru a vedea care dintre medicamente sunt sensibile la ciuperca asta (este o ciuperca ).
Poate raspunde si Brigaela, ea este medic si te poate indruma mai bine.
Eu ti-am scris din experienta proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lorely tu stii ce spui? himenurile sunt de mai multe feluri, sunt mai bine zis de vreo 6 feluri, unele au orificii de cativa milimetrii altele nu au, sunt doar inclinate, mai era cineva pe aici care spunea ca sunt bune OB-urile pentru virgine, nu te lua dupa ce spun ele, nu le introduce in vagin, pentru ca
oricata dexteritate ai avea nu poti introduce ovulele prin orificii cat o mina de pix.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci inseamna ca tratamentul nu a fost facut bine, exact ce-ti spuneam pentru ca n-ai facut analiza care se numeste fungigrama si nu s-a vazut la ce medicament raspunde, ai facut doar o lama simpla, daca ai sa iei iar acelasi medicament ai sa ajungi sa n-o mai poti opri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci inseamna ca tratamentul nu a fost facut bine, exact ce-ti spuneam pentru ca n-ai facut analiza care se numeste fungigrama si nu s-a vazut la ce medicament raspunde, ai facut doar o lama simpla, daca ai sa iei iar acelasi medicament ai sa ajungi sa n-o mai poti opri. Ori o intretii ce ceva : chilotzei cu sforicica, spalat defectuos, mult sau putin, jocuri erotice cu si intre labii cu obiecte sau mana infectata, sau jocuri cu un partener infectat cu candida, sau luata din cada prosop, sapun, lucruri folosite de un membru al familiei care are aceasta ciuperca, dar citeam pe net ca la varstele acestea este aproximativ normala candida din cauza exploziei de estrogeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Brigaela am si eu o intrebare, ovulele se introduc unde cu un deget daca ea este virgina si himenul se afla chiar la intrarea in vagin. Se lasa acolo intre labii? s-o ajutam pe fata cumva!