| KaterinaPetrova a întrebat:

Buna TPU.acum ceva zile am fost la ginecolog, pentru candidoza vaginala si mi-a prescris 2 cutii de ovule gynozol 200 mg, o cutie nizoral 10 comprimate, o cutie de femigin b 10 pliculele, crema canesten. am urmat tratamentul intocmai si dupa 11-12 zile am observat ca nu mi-a trecut. am candidoza de ceva timp... dar pana acum nu am fost la ginecolog. ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi din nou la ginecolog care iti va prescrie tratament in continuare. Candidoza neglijata se vindeca foarte greu, am cunoscut femei care au luat tratament continuu timp de 2 ani, din cauza ca au ajuns la medic la saptamani sau luni dupa debutul simptomelor. Important este sa nu faci pauza, ci la 10 zile dupa terminarea tratamentului sa mergi la ginecolog si sa continui cu tratamentul fara pauze lungi.

| EmaS a răspuns:

Tratamentul candidozei este cat se poate de simplu. La femei, intern, prin introducerea in vagin de ovule antifungice (impotriva ciupercilor) si extern, prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, in general timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, candidoza poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii Candida Albicans. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei. Si pentru o mai buna intelegere a acestui aspect iti voi da un exemplu.

Pentru a rezolva aceasta problema a candidozei nu trebuie actionat asupra efectelor (mancarimi, scurgeri, etc.) ci asupra cauzelor. Trebuie sa stii foarte bine care este cauza si asta o poti afla numai impreuna cu medicul care trateaza. Degeaba urmezi tratamente cu ovule sau tablete daca nu indepartezi cauza care a dus ruperea echilibrului in flora vaginala. Nu trebuie "sa scapi de candida" (exista la toti oamenii dar numai unii au probleme) ci trebuie sa scapi de cauza care duce la aparitia infectiei. De exemplu daca acest dezechilibru vaginal este cauzat de un diabet, nu vei scapa de probleme pana cand nu vei scapa de diabet ... ovulele folosite ca tratament nu pot decat sa actioneze temporar asupra echilibrului florei vaginale. Imediat dupa intreruperea folosirii ovulelor problema va reapare fiindca diabetul este in continuare cauza netratata. Am folosit diabetul numai ca exemplu, nsa pot fi si alte cauze, dupa cum ai vazut.

| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa mergi la din nou la ginecolog, pentru reevaluare si tratament. http://www.i-medic.ro/boli/candidoza-vaginala