| Jerk a întrebat:

am fost la stomatolog vineri, am facut o radiografie panoramica (a intregii guri) si molarul din partea stanga, jos.nu a iesit, ci creste orizontal pe sub gingie, acum a crescut atat de mare incat pune presiune pe radaciniile maselei din fata lui.si mi-a recomandat o extractie chirurgicala la Timisoara la maxilo-faciale.acum intrebarea mea este: Este o interventie grea? sper ca nu e nevoie sa imi taie obrazul pentru a ajunge la aceasta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pitic a răspuns:

Nu iti taie obrazul, iti pun un aparat care sa iti tina gura deschisa, sunt 2 carlige care se pun in colturile gurii astfel vor puta lucra mult mai usor si poate iti vor face op anestezi ca sa dormi sa nu simti nimic.
Nu sunt sigura de ce a crescut asa aceea ''masea'' poate ca ai dat cu limba prea insitent chiar nu stiu.
Sper sa iasa bine operatia.

2 răspunsuri:
| Anonim69 a răspuns:

Obrazul nu credbig grin gingia sigur!

| Jerk explică:

Ah gingia nu e nici o problema daca o taie.nu ma deranjeaza