| Suki08 a întrebat:

Buna, am fost la un control acum 3 luni aproape si am avut un chist la un ovar, am luat tratament si mi-a zis ca trebuie sa treaca, am mereuniste dureri intepatoare cam de la buric in jos si ma balonez rau, dupa ce ma duc la toaleta si elimin gazele nu ma mai doare, de la ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Balonarea si durerile de burta in acest gaz, sunt cauzate de mancarea si bautura ingerata.
Evita sa mai manaci mancaruri care iti provoaca faze (varza, vartofi, fasole, mazare) si sa bei orice este acidulat (apa minerala, sucuri).
Eviat sa manaci fructe imediat sau inainte de a manca mancare. Fructele se manaca 2-3 ore dupa masa de mancare, sau 2-3 ore inainte de a manca mancare.
Bea chefir dimineata (la trezire pe stomacul gol) si seara inainte de culcare, cate 50-200 ml, pentru ca este cel mai complet si cel mai bun probiotic natural.
Daca apar din nou gazele, un ceai de sunatoare sau menta va ajuta sa le elimini, dar trebuie baut cat mai fierbinte.
Un carbune medicinal cumparat din farmacie, iarasi ajuta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa te duci la control daca inca ai durerile care te-au trimis la ginecolog.