| johnny11111 a întrebat:

Locuiesc in Portugalia. Acum un an am consumat niste caise reci din frigider care nu erau chiar bine, bine coapte si am inceput sa am diaree(doctorii au zis ca nu este asta motivul diareei). Am facut colonoscopie totala dupa jumatate de an dar nu au gasit nimic. Diareea nu mi-a trecut in schimb chiar daca consum putina mancare, fac dieta ma balonez tot timpul(chiar si noaptea, ma trezesc cate odata, caci sa elimin gazele trebuie sa merg la toaleta pentru. ca inainte de gaze elimin apa transparenta galbuie, nu in cantitate mare dar destula). Medicina aici lasa de dorit pentru asta scriu. Doctorii (de stat, particulari) nu zic altceva decat ca am colonul iritabil. Miscare fac in fiecare zi dar nu se schimba absolut nimic. Am facut medicamentatie contra gazelor dar nici asta nu ajuta. Daca poate cineva sa-mi spuna ce poate fi sau chiar ce fel de analize medicale ar trebui sa fac. Normal dupa cate am citit gazele sunt produse de niste bacterii din intestinul gros in cazul consumului de mancaruri nu chiar bine mestecate sau de fasole, mazare sau mancaruri asemanatoare. Analizele de sange nu au aratat nimic si nici analizele de scaun nu au aratat bacterii care ar putea produce gazele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci o colonoscopie cu biopsii etajate din colon. Poate fi o colita microscopica sau o colita ulcerativa la debut. Ar mai putea fi o boala numita celiachie (intoleranta la gluten). Nu poti lua medicamente e capul tau. Mergi intr-un spital mare din Portugalia (poate la Lisabona sau in alt oras mare), interneaza-te cateva saptamani si fa-ti investigatii complete.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Ai facut un CT abdominal? Chestia asta poate sa apara si de la unele modificari structurale ale colonului, care nu se vad la colonoscopie.
2) Ai putea sa incerci o dieta bogata in fibre vegetale.
3) Incearca sa iti faci o ecografie abdominala. Eliminarea de sucuri biliare excesive in intestine poate sa produca iritarea colonului si diaree. Nu mai tin minte cum se chema sindromul ca sa iti spun ce sa cauti. Poti sa incerci direct tratamentul avand in vedere ca e vorba de pastile pentru scaderea colesterolului, rezultatele ar trebui sa apara in cateva zile.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Colita microscopica (nu inteleg conceptul) sau colita ulcerativa intr-un an ar fi destul de vizibile, daca ai facut o locoscopie in ultimele 6 luni nu explica problema ta. Poti sa incerci un test hemocult, nu are ce sa iti strice.

Intoleranta la gluten (sau boala celiaca, in 4 ani de medicina nu am auzit de celiachie, dar poate asa i se spune popular) ar da mai degraba diaree intermitenta si dureri abdominale difuze. Cum durerea e primul simptom care il spune un pacient, nu prea se explica, dar daca te si doare, ai putea incerca un test pentru asta.

| mioara a răspuns:

Foloseste frunze de smochin o frunza la cana, cand esti la masa mamana incet nu te grabi si ai sa vezi dupa o perioade iti vei reveni insanatosire grabnica.

| silvia_2359 a răspuns:

Sa intelegem ca de un an tu ai diaree incontinu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inceract cu seminte de stevie, coapte. Se face un ceai mai concentrat, de culoare inchisa. Se bea cate o cana ( ca aceea de cafea) de mai multe ori pe zi. Insanatosire grabnica!

| claus378 a răspuns:

Eu nu-ti pot spune ce fel de boala este dar iti sugerez sa faci toate analizele undeva unde doctori se implica in munca lor, sper sa te faci bine.