| sonykis a întrebat:

am ginecomastie de 3 ani si ceva! nu stiu nu mai pot suporta ceasta in plus acum 2 saptamiini parca mi-au iesit sinii inca putin in afara! e gretos! parintii spun ca imi va trece si nu doresc sa merg la medic nu mai suport si e oribil! cum poate fi tratat aceasta boala mizerabila!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 23partyboy a răspuns:

Cresterea in volum a glandei mamare e cauzata de un dezechilibru hormonal, fie e crescut niv he hormon sex fem, fie e scazut niv de testosteron sau amandoua, la randul ei acest dezichilibru este cauzat deseori de o alta afectiune(dar nu obligatoriu), daca clinic esti sanatos in afara de ginecomastie se impune tratament hormonal ft eficient, daca ai o alta afectiune se trateaza aceasta in primul rand ...nu exista solutii miraculoase la aceasta problema, si nici nu iti va trece de la sine(netratata se poate agrava, dar ce e mai rau ca daca e prov de o alta boala, aceasta progreseaza) asa ca unica solutie e sa mergi la medic.