| Mayy a întrebat:

Am lentile de contact cu dioptrii, le folosesc deoarece am astigmatism din nastere si pana la varsta de 20 nu am folosit absolut nimic. Am de la Bausch care se pot purta o luna de zile sau doua daca le scot seara. Dar sunt zile la rand cand nu le pot purta asa ca le pun in recipientul cu solutie. Are ceva daca stau atata in solutia aia? Iar daca din 30 zile port numai 15, tot trebuie sa le arunc pe urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicols a răspuns:

Buna, Lentilele lunare au durata de viata pana la 30 de purtari. Deci daca tu le porti doar ocazional si nu zilnic, poti sa le tii si mai mult de o luna. Important este ca dezinfectarea si curatarea lor sa se faca de fiecare data cand le folosesti. Vezi ca tot de la Bausch au aparut unele noi pentru astigmatism : http://medlens.ro/......tile.html. Sper sa iti fie de folos informatia!

2 răspunsuri:
| Dienush19 a răspuns:

Daca porti doar ocazional lentile de contact, atunci ar trebui sa optezi pentru lentile zilnice, astfel nu mai ai grija solutiilor de intretinere si a perioadei de valabilitate. Si eu am astigmatism si acum port Acuvue1 day Moist for Astigmatism, le-am gasit la 119 lei pe www.conga.ro si sunt foarte multumita. Le pui dimineata si seara le arunci pentru ca a doua zi sa folosesti o noua pereche.
Dar cel mai bine e sa mergi la un consult sa vezi ce iti recomanda si medicul oftalmolog.

| Dienush19 a răspuns:

Buna. In cazul in care nu obisnuiesti sa porti lentile de contact in fiecare zi, atunci poate ar fi mai bine sa optezi pentru lentilele de contact zilnice, in detrimentul celor lunare pe care, dupa ce le-ai desigilat, desi nu le porti, trebuie sa le arunci dupa perioada recomandata de producator. Si eu am astigmatism si port lentile zilnice pentru ca uneori mai port si ochelarii si de obicei imi dau comanda de pe net (de pe conga.ro) au preturi accesibile si am fost multumita de calitatea serviciilor.