| cri a întrebat:

Am luat un an jumatate anticonceptionale, de o saptamana nu mai iau, daca am contact sexual neprotejat pot ramane insarcinata? Daca ma protejez, si dupa trei luni vreau sa fac copiii pot ramane insarcinata fafa ca copilul sa aiba probleme, ca am luat anticonceptionale un an jumatate? Va multumescu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te protejezi imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor este foarte probabil sa ramai insarcinata. E mai bine sa astepti 3 luni, desi nu s-au raportat probleme ale bebelusilor conceputi imediat dupa intreruperea contraceptivelor. Tinand seama ca experienta in acest domeniu este inca insuficienta, mai bine astepti. In aceste trei luni, mergi la medicul de familie si spune-i ca vrei sa ramai insarcinata sa-ti faca analizele prenatale: hemoglobina, glicemie, determinari virale (HIV, hepatita B si C, citomegalovirus, herpes virus), alte determinari de agenti patogeni (lysteria, chlamydia, VDRL), examen Babes-Papanikolaou, secretie de col uterin.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anticonceptionalele sunt pe baza de hormoni. Atat actiunea lor, cat si revenirea organismului dupa incetarea administrarii, au o oarecare intarziere, in functie de felul tratamentului si organism.
Este bine ca, timp de minim 3 luni dupa incetarea tratamentului sa nu ramaii insarcinata.

| alina88 a răspuns:

Bineinteles. poti ramane insarcinata in orice moment, daca faci sex neprotejat, apoi daca e dorit bebe e si mai bine. APOI depinde de la corp la corp... poti ramane la primul contact sexual neprotejat sau dupa o luna doua...