| anonim1 a întrebat:

>Bunaam mai scris de problemele mele(anxietate,stres, timiditate) si un vecin mi-a dat cateva pastile de Alprazolam.Am baut 3 pastile pana aacuma,asa ma simt de bine,am curaj in mine,pot privi un om in ochi cand vb cu el(pana acuma nu puteam face asa ceva). Problema ii ca alprazolam nu se da fara prescriptie, cum pot sa fac rost de el? sunt din bihor.Mai am niste naturiste COMFORT EMOTIONAL, e bine sa le iau si astea sau sa iau doar arprazolam? multumesc de raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu mai lua genul asta de medicamente "dupa ureche", la recomandarea (foaaaarte competenta, nu ma indoiesc) a vecinilor.
Mergi la un psihiatru si spune-i ce probleme ai, pentru ca numai un psihiatru iti poate recomanda tratamentul potrivit.

| KodrutZ a răspuns:

Ia si mergi frumos la un psiholog (nu psihiatru, ca nu esti dildau la cap totusi). Cred ca practicarea unui sport de contact gen karate/judo ti-ar face bine dpv psihologic, chiar daca s-ar putea lasa cu ceva vinatai...winking

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru KodrutZ):

Poate ar fi bine sa te abtii de la sfaturi daca n-ai idee despre ce vorbesti. Arata-mi si mie un diliu care se duce SINGUR la psihiatru. De obicei e dus cu forta, la solicitarea familiei. Acolo te duci SINGUR cand esti destul de intreg la minte incat sa-ti dai seama ca ai o problema.
Si sa stii ca psihologul NU e medic; psihiatrul, da. Primul da NUMAI sfaturi, al doilea poate da si retete.

| KodrutZ a răspuns (pentru ardnaxur1961):

OK, de acord cu ce ai zis tu. In cazul lui, poate e o forma usoara de autism, poate e doar timid. In ambele cazuri, nu cred ca are nevoie de psihiatru.Esti cumva de alta parere? Daca copilul tau ar fi in situatia lui, ai prefera sa il indopi cu pastile, sau sa discute cu cineva, poate sa il duci undeva unde sa socializeze cu alti copii cu probleme similare?

| هوراس a răspuns:

„Timiditatea este defectul oamenilor mari, tupeul defectul oamenilor mici" spune o vorbă. hmm, mai bine consulți un medic pentru acest tip de probleme, mă bucur pentru tine succes în continuare :*

| pietrean a răspuns:

Alprazolam se pot lua 3 pastile/zi(ziua nu s-a terminat si tu ai luat deja 3 pastile!) la inceput.Nu te juca cu astfel de medicamente:nu sunt bomboane care sa-ti dea o stare de bine, ele sunt recomandate de catre medic cu un anumit scop, sa te vindece.
Anxietatea, trebuie diagnosticata de catre medic si tratata cu ajutorul lui.
Stresul si timiditatea pot fi controlate de tine cu vointa si incredere in tine.Cu cat folosesti mai mult si mai des aceste droguri,devii dependent si nu-si mai fac efectul scontat.
Poate este mai bine sa folosesti,suplimente alimentare pe baza de plante ce calmeaza,Si ceaiuri:tei,sunatoare, valeriana cu paducel, etc.
Eu, mai iau din cand in cand AntiStres, cu floarea pasiunii.Dar cel mai mult, incerc sa nu ma las coplesita de probleme!

| thegeaba a răspuns:

Nu poti compara benzodiazepinele cu medicamentele naturiste. Alprazolamul este mult mai eficient, alea naturiste nici nu le simti in starea ta. Alprazolamul (Xanax-ul) loveste rapid anxietatea si se elimina rapid ceea ce-l face anxioliticul de zi ideal. Efectul sedativ dispare repede moment in care creste enorm riscul de abuz (dependenta psihica) pentru ca incepe sa se instaleze toleranta.
La un moment dat va disparea in mare parte si efectul anxiolitic (cand se instaleaza toleranta definitiv) si atunci vei creste doza pentru a obtine aceleasi efecte. Aici este riscul cel mai mare de dependenta fizica.
Ti-am zis, du-te la un psihiatru sa-ti dozeze el alprazolamul si sa-ti dea si un antidepresiv pe langa (ceea ce va dubla efectul Xanaxului, nu va da dependenta si va trata anxietatea)
Xanax-ul e ca un scobutil, il iei la nevoie... Antidepresivele sunt ca niste antibiotice in senul ca vindeca cauza. Am incercat sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi.
Daca continui sa iei alprazolam de capul tau vei deveni dependent si vei plati de zeci ori pretul pe piata neagra (pentru o tableta). Sevrajul dupa alprazolam este echivalent cu o vizita in iad. Simptome de sevraj apar pana si dupa 2 saptamani de administrare zilnica (dar nu la fel de grave ca atunci cand s-a instalat dependenta fizica). Din sevrajul de benzodiazepine se moare.