| danielaaap a întrebat:

Am matreata destul de vizibila, care cade si s-a extins o iritatie pe tample care este aspra si rozalie. In fiecare an in perioada rece mi se usuca pielea fetei, iar anul trecut pe vremea asta eram in aceeasi situatie, dar nu stiu daca vremea influenteaza cu ceva sau este doar o coincidenta. Momentan folosesc un sampon anti matreata de la farmacie, dar inca nu se vad rezultate. Cat despre iritatie, pot folosi unguent fluocinolon? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lasă-le naibii de șampoane, dacă vezi că părul tău nu răspunde la tratament. Adevărul e că pe rafturile magazinelor se găsesc o gamă largă de produse, care promit. Poate că unele dintre ele sunt de calitate îndoielnică, ori tu ți-ai luat unul de calitate superioară și l-ai folosit excesiv. Și șampoanele trebuie înlocuite, deci folosite pe termen limitat, altfel produc iritații ale scalpului.
Sfatul meu e să înlocuiești șamponul cu un SĂPUN CU SULF (găsești la farmacie). Și, după fiecare spălare pe cap, în ultima apă, nu uita să îți clătești părul, cu apă amestecată cu câțiva stropi de oțet. Și scapi automat de mătreață. Cred că vei și uita de existența ei.
Pentru pielea afectată, da, poți folosi fluocinolon. Dar eu ți-aș recomanda o cremă cu gălbenele pentru ten.

| Lola05 a răspuns:

Nu prea ai mătreață normală și inofensivă, ci mai degrabă o dermatită! Iar șampoanele pe care le folosești tu o întrețin din păcate...
Fă-ți urgent o mască cu miere de albine și las-o peste noapte (îți pui pe cap o pungă și apoi un prosop) și spală-te a 2-a zi, cu apă cu bicarbonat de sodiu sau cu săpun cu sulf, așa cum ți-a recomandat o altă utilizatoare. Repetă masca la fiecare 2 zile. Asigură-te că masezi bine scalpul cu miere (diluează mierea cu puțină apă că altfel nu vei putea să o aplici). Vezi că mierea trebuie neapărat să fie curată, naturală, fără zahăr sau alte prostii adăugate. Cumpără din piață, de la țărani, sau de la plafar. Bine, cel mai frumos ar fi să ai o sursă de încredere undeva la țară, dar acum iarna e mai greu.
Cât despre șampoanele din comerț, de la farmacie, etc, sunt niște porcării. Uită-te la lista de ingrediente și te ia durerea de cap! Iar astea anti-mătreață conțin compuși foarte toxici, deci sunt cu atât mai nocive.
Eu folosesc de o lună și ceva șampon solid 100% natural din uleiuri și plante (arată ca un săpunel) și sunt foarte mulțumită. Am părul mai frumos ca niciodată și mi s-a redus și frumusețea de mătreață pe care o aveam înainte. Nu m-aș mai întoarce în veci la șamponul clasic, bleah!
Dacă vezi că problemele persistă chiar și după ce renunți la șamponul chimic și îți faci măcar 4-5 măști cu miere, du-te la un dermatolog...