| BunaZiuaMerio a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Am 13 ani aproape 14.Cred ca am o problema u penisul. Observ o chestie alba pe marginea pielii care acopera capul penisului la decalotare.E normal sa ma piste atunci cand o decalotez si ating capul? Dece nu ma doar cand dau cu apa peste penis la spalare? Si cand o decalotez, cred ca o pot decalota complet mai mult ca sigur.Doar ca pe partea superioara a capului pe la jumatate am o portiune de 4mm aproximativ, de piele lipita de cap.Nu e vorba de ata.De o luna o decalotez in fiecare zi inainte sa imi dau drumul de frica sa nu se lipeasca mai mult.Sa ii zice mamei sa mergem la doctor? Sau pot dezlipi pielea de cap cumva fara sa ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia "branzoasa" se numeste smegma sau "branza" (popular) si este data de glandele situate la nivelul glandului si din santul balanopreputial.
Nu este o boala si se poate trata cu apa calda, fara sapun, aplicata in fiecare dimineata, pana se indeparteaza toata "branza" si se sterge cu un prosop curat.
La baia generala se poate spala zona si cu sapun.
Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chestia albă se numește balanită.
Se curăță cu vată și săpun și apoi cu spirt medicinal.
Nu este nici o rușine să îi spui mamei că ai o problemă acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaics, tin minte si eu. Pielea aia asa e ea lipita. daca o fortezi nu e ok si e dureros. Prin sex se desface natural happy

| BunaZiuaMerio explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca nu e vorba de ata.Prima data cand a aparut chestia aia alba dupa 2 salt sau 3 s-a lipit pielea de capul penisului.4mm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Vorba aia cu ti se rupe ata cand te dezvirginezi, nu e chiar reala. Ca nu se rupe ata propriu zisahappy
n-are cum sa se lipeasca singura pielita aia in jurul "capului" ea este lipita cand decalotezi prima oara, si o poti dezlipi tu, dar este f dureros, sau se "rupe natural" atunci cand faci sex.