| KingJulien a întrebat:

Buna am nevoie de ajutor, m-am taiat intr-un ciob la calcai si cand calc ma doare si sangereaza rana nu e adanca insa in lungime are cam 1 cm ce fac sa nu mai sangerez si sa se prinda crying help maine am sa ma duc la o nunta si nu stiu ce sa fac;((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! dezinfecteaza locul, spala rana cu ceai de musetel, apoi cu ceai de pelin pentru cicatrizare, si cumpara un plasture si rivanol si rezolvi situatia, asta in caz ca nu e mai grav.
MULTA SANATATE!

| KingJulien explică:

Problema este ca nu stiu in ce mod so pansez rana e situata intr-un loc greu de pansat sad

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Daca eram in locul tau, imi puneam un plasture deala cu rivanol si gata.

| YONTU a răspuns:

Cel mai bune este sa pui peste ea benzina si sa vezi ce repede trece; am patit ca tine si mi-e trecut in 4 -5 zile! Multa Bafta!

| 00Openminded00 a răspuns:

In primul rand intreaba-ti parintii sau un medic. Eu de obicei dezinfectez, pun niste betadina sau rivanol si acopar rana cu o fasa (tu poti lega in jurul gleznei dar cu grija sa acopere bine calcaiul.)

| Pancone_Mario_1990 a răspuns:

Nu stiu