| Farcas a întrebat:

Am calcat intr-un ciob de sticla.Am fost singura acasa pana am ajuns la baie numa sange am facut in urma mea straight face. Am legat rana cu un pansament insa acum ma doare tare.Nu pot calca pe picior pentru ca exact in calcai mi-a intrat si maine nici nu pot merge la scoala. Ce sa fac sa`mi treaca cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand trebuia sa dezinfectezi rana si sa verifici daca nu ti-a ramas sticla. La pansat e bine sa folosesti un plasture cu rivanol care dezinfecteaza.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi de urgenţă la chirurgie pentru că sunt şanse să ai cioburi în plagă şi trebuie îndepărtate şi cusută rana.
Un tratament cu antibiotic şi antinflamator.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Cumpara (daca gasesti! )"Polysporin"-unguent( un antibiotic cu bacitracina si polymixina )... trece durerea rapid si, mai mult, nu apare infectia!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este un loc dureros. Daca este taietura mare, poate ca ar fi trebuit sa mergi la medic sa-ti puna o copca-doua! Se prindea mai repede rana! Asa, ea se va deschide de cate ori mergi! Trebuie sa pui dezinfectante, apa oxigenata(la inceput), tinctura de iod, rivanol...ca sa eviti o infectie!

soothe
| soothe a răspuns:

Va trece atata de repede cat este de rapid corpul tau in a "se descurca" cu probleme de acest fel. Daca esti sigura ca nu a ramas vreun ciob acolo si ai desinfectat bine, stai linsititasi cauta sa nu calci pe locul dureros o vreme. Daca e rana mare trebuie ajutor specializat.
Cel mai importanat este sa opresti infectia (proababil ai facut deja vaccin antitetanos); la orice semn de infectie mergi la medic.
E bine sa eviti la acest stadiu creme de orice fel, cat or fi ele de polisporine. Desinfectezi maine dimineata si pansezi la loc - 1 zi macar nu te duci la scoala.

| fabiola a răspuns:

Pansamente cu rivanol si spalaturi cu ceai de musetel (preferabil la pliculete sau foarte bine strecurat)!

| Ally.Bee ♀ a răspuns:

Du. te la spital, poate ti. a ramas ciobu' infipt pe acolo thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai ce face? Dezinfectezi rana si o pansezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scos ciobul? oricum, daca nu l-ai scos, e bine! de-te repede la spital!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... ce sa iti zic
iti dai pansamentul jos iti dai cu... te duci la urgente si le zici

| AndreutssaaTha a răspuns:

Da te cu alcol si iti va trece in cateva zile.
ti a cazut ciobul sau il mai ai da ca il mai ai du te la spital.
si eu am patit asa si m-am dat cu alcol si mi-a trecut in cateva zile

| BeatriceLoveSkrillex a răspuns:

Eu am calcat intr-o sticla sparta si mi-au ramas foarte multe cioburi acolo si doctora mi-a zis ca daca nu veneam la timp puteam face o infectie de toata frumusetea... dupa arerea mea mai bine te duci la doctor

| denisa0415 a răspuns:

Te dai cu alcol si iti bandajezi piciorul.
dar ti ai scos ciobul da ca nu du te la spital.
si eu am patit odata asa dar a cazut ciobul si mama dat cu alcol si mi a trecut in cateva zile

| elena99_2978 a răspuns:

Buna eu sunt elena!
Am aruncat ceva peste gardul de la bloc si am mers,am calcat intr-un ciob de sticla ascutit si mare am gaura in picior!
Mama ma spalat mi-a dat cu apa oxigenatam, betadina, si ma bandajat.
A doua zi mama ma spalat mi-a dat cu betadina si mi-a pus o planta care se numeste doctorul familiei si ma bandajat a doua zi rana mi sa lipit si imi curge zeama de acolo