| superGgirl a întrebat:

AJUTOR m-am taiat cu un cutit la deget si nu stiu ce sa fac dar nu e o rana adanca dar doareeeeeeeeee help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Spală bine cu apă sau dezinvectează cu apă oxigenată apoi pune un badaj sau un pansament. Eventual unge cu o cremă dezinfectantă sau cu propolis.
Sper că te-am ajutat și să ai grijă de acum happy

6 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Hai că nu mori, aștepți să îți treacă.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ca sa se inchege rana cat mai repede se pune sare sau zahar. La sare ustura foarte tare, dar trece mai repede, la zahar nu ustura dar trece mai greu!

| Shiver a răspuns:

Pune un bandaj cu rivanol

| Aykomittt a răspuns:

Buna!

Punteti la taietaura de la deget un plasutre.O sa-ti treaca.

Pa-pa.

| eleonora28 a răspuns:

Dezinfecteaza cu spirt apoi, pune un leocoplast cu rivanol happy.

| allynutzadragutza a răspuns:

Rivanol si apoi bandajeaza-te la deget