| Secret125 a întrebat:

Bună,am nevoie de ajutorul vostru in legatura cu un lucru, simt o anume uscaciune in zona intima, usturime si sensibilitate (mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala).A mai patit cineva? Mi-e rusine sa ii spun mamei sa merg la ginecolog. (am 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai 16 ani, poti merge la ginecolog si singura.
Poate fi o simpla iritatie sau poate fi o infectie ce necesita tratament.
Modificari ale secretiei vaginale exista?

| Secret125 explică (pentru Floridori):

Da,exista. mie puțin teamă să nu fie tumoare, cunosc cazuri care au și sunt tinere.

| Floridori a răspuns (pentru Secret125):

Schimbari la nivelul secretiei vaginale (textura, culoare, miros) sugereaza o infectie vaginala.In cazul tau, pentru ca inca nu ti-ai inceput viata sexuala, sansele sunt mari sa fie doar o infectie fungica.Nimic iesit din comun, dar necesita tratament.

Tu te gandesti la ce e mai rau, chiar daca sansele sunt extrem de mici? happy

Mergi la medic, nu este necesar sa mearga si mama ta, iar acesta iti va prescrie tratament.

Daca poti si doresti sa spui, ce modificari au aparut mai exact? Daca vrei, imi poti lasa si mesaj privat.