| Impretty a întrebat:

Bună.
Deci,să încep
Am aproape 13 ani şi cred ca am o infectie vaginala(exista mirosuri neplacute in zona intima,mancarimi) şi chiar nu mai suport.
Imi e foarte rusine sa ii spun asta mamei,si plus,si mai rusine sa merg la ginecolog.
Imi puteti spune ce sa fac?! Nici nu stiu cum sa ma exprim mamei, nu stiu ce se intampla la ginecolog.
Va rog sa nu râdeţi de chestia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Posibil sa ai o infectie urinara...E ceva normal si se intampla frecevent cand iei antibiotice( se distruge flora vaginala)
Vorbeste cu mama sincer...crede-ma..si ea a patit asa ceva.
La ginecolog o sa fie ok.cel mai probabil doar o sa iti prescrie niste medicamente si nu o sa te examineze...
Poate ai stat in frig sau pur si simplu esti mai sensibila si daca umbli putin desculta te racesti...
Poti sa ii spui ..mami,cred ca m-am racit la ovare!
Si ea sa mearga la farmacie sa iti cumpere medicamente. Poate nici nu o sa fie nevoie de ginecolog.
Sa te faci bine repede!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti merge la ginecolg fara mama. Lasa rusinea la o parte si spune-i mamei ca-i problema. Si, atentie la igena personala! Fa-o mai des! Poate fi si o imunitate slabita din cauza unei boli anterioare sau a unor antibiotice luate anterior.

| Adry05 a răspuns:

Doamne crezi ca maica-ta n-a avut asa ceva toata viata ei? Se intampla, fiecare femeie a avut macar o data. Du-te si spune-i si mergi si la ginecolog. Nu te mananca, o sa fie ok, mai ales la scurgeri vaginale ca te examineaza extern deci n-o sa te doara nimic.
IAr cu rusinea, femeia aia a vazut mai multe vagine decat dati cand l-ai vazut tu pe-al tau. laughing))

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun, si schimba chilotul.
Daca mirosul persista, spune-i mamei sa mergeti la medic.

| Impretty explică (pentru Violleta2022):

Multumesc,asta am si facut de 2 luni pana acum, si acum totul e ok.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Compara cum ar fi sa-i spui mamei sau postasului si ia o hotarare.

| Anetta2005 a răspuns:

Eu tot am avut la fel si mama a aflat fara sa ii spun.Dar mi-a trecut peste o luna fara sa merg la ginecolog.