| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am nevoie de câteva sfaturi. Sunt fumător de aproape un an și vreau sa ma las de fumat, mi-am propus să mă las de fumat în primul rand pentru sănătate și recent am reușit sa nu fumez o săptămână și două zile și m-am luat cu prietenii mei care fumează și am fumat și eu. Adică de fiecare dată seara când îmi propun ca ziua următoare să nu mai fumez mă iau cu un prieten sau altul și tot ajung sa fumez. Vreau să o termin odată cu țigările astea și îmi pare rău că m-am apucat de fumat și cel mai prostesc este ca m-am apucat de fumat din cauza unei fete cu care am fost împreună și după ce ne-am despărțit din cauza ca am pus prea mult la suflet atunci nu știu ce s-a întâmplat cu mine dar eram foarte vulnerabil și am fumat cu un prieten. In gândul meu am zis ca doar nu o sa fumez doar pentru ca am fumat pentru prima oară în viața mea o țigară dar de la o țigară s-au ajuns la mai multe și asa m-am apucat de fumat și nu știu cum sa fac Cel mai nasol este când ies afara și stau cu prietenii mei care fumează dar nici izolat în casă nu pot sta.
Sfaturi, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lauv a răspuns:

Te forțezi să nu mai pui mâna pe tutun, încearcă să bei apă în schimb. Mereu când ai poftă de o țigară și ești afară, cumpără-ți o sticlă cu apă și bea, o să fie greu la început dar merită.
Faza cu prietenii, e mai grea dar gândește-te că nu trebuie să le dovedești nimic, pur și simplu mergi pe drumul tău și nu te lași influențat de ei.
Alte moduri miraculoase nu sunt decât puterea ta de a rezista.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu. Gandeste-te ca atunci cand te duci la un grup de fete, sau la o fata de care iti place, si te duci sa-i spui sau sa le spui buna, o sa-ti puta trompa a scrumiera, si te vor da la o parte happy
daca nici asta nu merge, nimic nu va merge, si nu te mai obosihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu. Gandeste-te ca atunci cand te duci la un grup de fete, sau la o fata de care iti place, si te duci sa-i spui sau sa le spui buna, o sa-ti puta trompa a scrumiera, si te vor da la o parte happy
daca nici asta nu merge, nimic nu va merge, si nu te mai obosihappy

| Liviu a răspuns:

Mda,cand umblam cu un grup de baieti care prizau, eu atunci fumam tigari.Toate bune frumoase, eu fumam, cel mai des dintre ei tigari.Mergeam cu tigara jumate, ma intalneam cu ei, dadeam salut.Eu o terminam, ei aprindeau o tigara si eu dupa ei.Am fumat 8 ani, am inceput pe la 16...anturaj alea, alea.Toate au fost frumoase, insa eu am reusit sa le las.Insa nu sunt doar avantaje laughing ci si dezavantaje.Am cazut in extrema cealalta. Dupa ce m-am lasat de fumata am inceput sa ma ingras, in 4 ani de zile treptat am pus 20 de kg.Am ajuns pe la 122 kg.Nu mi-am dat seama decat cand am inceput sa sforai urat de tot.Am inteles faptul ca am dat de alta problema, am inceput sa tin regim si in 4 luni am dat jos 20 de kg.Ai grija, dupa ce lasi tigarile, ai o pofta de mancare de TAMPESTI happy Eu vorbesc din experienta mea.Cand le-am spus ca ma las de tigari, toti radeau.In prima seara mi-a dat unu o tigara, am luat-o, apoi... nu am mai pus gura pe tigara nici pana in ziua de azi.De fapt mint, mi-am mai facut o poza cu o tigara neaprinsa si stateam cu ea asa frumos laughing pentru selfie. Dar in rest? nici pomeneala.Se poate sa te lasi happy trebuie doar sa vrei, s-au lasat astia de fumeaza 20 de ani si nu poti tu? happy

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un consult psihiatric! Esti dependent de un drog, fie el legal, se numeste nicotina. Psihiatria se ocupa de dependenta comportamentală și de droguri precum cofeina, nicotina, alcool și altele legale dau ilegale. Doar medicul specialist în psihiatrie te poate ajuta. E vorba de medicina aici.

| nobody67632842 a răspuns:

Sa inteleg ca prietenii tai fumeaza? Iar tu vrei sa nu mai fumezi pentru sanatatea ta...dar sa stai langa o persoana care fumeaza e la fel de rau ca si cum ai fuma. Roagate de prierenii tai sa nu mai fumeze nici ei. Spunele cat de rau dauneza sanatatii. daca asta nu merge vorbeste cu parintii lor. Ei le pot schimba parerea. le pot da niste medicamente(date de doctor) care sa ii ajute.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, daca doresti sa te lasi de fumat NU te mai intalnesti cu prietenii fumatori, ori ii rogi ca sa nu fumeze deloc in prezenta ta!
Apoi, eviti toate locurile unde se fumeaza si evident rogi pe toti prietenii si familia, cei care fumeaza, sa te ajute sa sapi de nicotina si sub nici o frma sa nu fumeze in prezneta ta.
Un prieten advarat, te va ajuta si chiar iti va respecta dorinta.
Un prieten fals, il va durea in fund de rugamintea ta, chiar oferindu-ti o tigara, tocmai pentru ca nu da o ceapa degerata pe tine si pe sanatatea ta.