| diusypusy a întrebat:

Am un prieten (nu conteaza cine) care s-a apucat de fumat sad:
Nu stiu de ce vreau sa il fac sa nu mai fumeze. Cand ia o tigara in mana simt ca innebunesc. Ce se intampla? Pls sfaturi!

1 răspuns:
| blueangel99 a răspuns:

Deci, în primul rând, încearcă să nu te impacientezi atâta. Lasă-l! Câţi ani are? Dacă are cel puţin 18, eu zic să-l laşi. E pe picioarele lui, face ce vrea cu sănătatea sa.
Dacă nu are nici măcar 18 ani, atunci spune-le părinţilor săi despre ce face. Dacă vorbele părinţilor tăi nu l-ar îndupleca, atunci na-i ce face. Poţi să îi spui verde-n faţă:
"Tu chiar mă iubeşti? Dacă da... ce ai face tu pentru mine?"
Dacă îţi va spune că te iubeşte şi că ar face totul pentru tine, atunci spune-i:
"Atunci te-aş ruga să te laşi de fumat"

Mult succes!