| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am nevoie de niste pareri. De cand ma stiu am o zona depigmentata destul de intinsa pe sold si chestia asta mi-a cam dat de gandit. Acum am 19 ani, acea pata alba o am de cand eram mica ma stiu dintotdeauna cu ea si nu am observat nici o modificare dea lungul anilor ea a ramas tot asa cum o stiam. Totusi ma duce cu gandul la vitiligo. Este posibil sa am vitiligo chiar daca pana acum nu s-a manifestat altcumva in afara de pata aia care e la fel de ani buni? Voi ce credeti? S-ar putea sa fie asta si cu timpu sa mi se extinda? Sunt chiar speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wawe a răspuns:

Am exact aceeasi pata, in acelasi loc, si o am de cand ma stiu, doar ca e cam de 3 cm patrati si anul trecut am incercat la academia de politie(presupune probe medicale) si m.au vazut mai multi dermatologi inclusiv medicul de la academie; toti au spus ca este doar o depigmentare si am trecut proba medicala cu brio!
Daca vrei sa iti trimit o poza da un pm cu id tau.
Sper ca te.am ajutat!

3 răspunsuri:
| aluna2000theo a răspuns:

Nu stiu sigur dar s-ar putea sa ai(NU TE PANICA! INTREABA MEDICUL) sau (daca e de cand te-ai nascut poate e un semn din nastere... Este doar o parere! Sa nu te speri! Sau s-ar putea sa fie vr-un fel de dermatita sau depigmentare...

| dragos9234 a răspuns:

Daca il ai de cand te-ai nascut este doar un semn din nastere si nimic mai mult.

| Ankutsaa a răspuns:

Daca o ai din nastere inseamna ca e un semn. Eu am niste pete albe pe picioare si am fost la dermatolog si in tara si in Italia si mi s-a spus ca imi lipseste un pigment din piele si cand ma bronzez zona aia in care lipseste pigmentul ramane alba. Mi s-a spus ca nu exista niciun remediu:-ssad