| Bogdan815733 a întrebat:

Salutare, de aproximativ doi ani am psoriazis o forma usoara deocamdata doar in cot si putin pe spate, de cateva zile in cot parca a trecut dar a ramas depigmentata acea zona si se observa mai ales fiind bronzat pe restul corpului, ce imi recomandati?
O sa se bronzeze acea zona si se va uniformiza? Sau ramane zona decolorata ca la vitiligo?
A mai avut cineva asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Psoreazis este o boala pentru care inca nu se cunoaste tratament, iar presupusele cauze sunt multiple: temperatura ambianta si soarele, alimentatia, starea psihica generala (dupa unele pareri este chiarcombinatia acestora). Petele sunt asemanatoare cu vitiligo si se accentueaza si se amelioreaza in timp, in functie de factorii sus amintiti.
Nu este boala contagioasa, doar aspectul este straniu pentru cei din jur.

Cel mai bine este sa nu-i dai prea mare importanta, sa nu te framanti pentru el, sa respecti indicatiile dermatologului (in legatura cu alimentatia si modul de viata).
In zonele unde este posibil, acopera petele intens vizibile cu haine, par sau barba, sa nu fie "batatoare la ochi". Cunosc mai multe persoane care au avut psoreazis, iar la doua s-a ameliorat si a disparut (la o persoana s-a ameliorat complet in cca. 1 an, la celalalt in cateva saptamani - FARA nici un tratament nou aplicat).