| diana.me a întrebat:

am nevoie de o parere...Acum cateva saptamani a fost o epidemie de rubeola in liceu, am observat ca a inceput sa ma doara gatul si dupa cateva zile, vineri am observat cateva pete pe maini, dar se vedeau foarte vag, asa ca am spus ca am rubeola si trebuie sa stau in casa, sambata seara-duminica deja nu mai aveam nimic, si luni am facut baie, dupa ce m am uscat am observat ca mi au aparut cateva pete pe maini si pe picioare insa au disparut dupa cateva minute asa ca nu am bagat de seama, si cum nu aveam stare am iesit afara, maxim o ora, marti la fel, totul bine si frumos pana a venit seara si iarasi am onservat niste pete pe maini si pe picioare care au disparut dupa cateva minute, in schimb astazi, acum pe seara mi au aparut din nou si sunt proiminente, si pe obraji (astazi am stat aproape toata ziua afara )mentionez ca m a mancat ingrozitor pielea zilele astea insa nu aveam nici o pata, si cand imi apar petele simt un fel de intepaturi din loc in loc

nu cred ca mai ies curand din casa, insa as vrea o parere, credeti ca e rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca ai fost in contact cu cineva bolnav este posibil sa fie rubeola.La copii mai mari si adolescenti poate sa apara sau nu eruptia. Contagiozitatea bolii exista si daca nu apare rash-ul cutanat.Medicul tau de familie iti poate confirma diagnosticul.

| yellowalien a răspuns:

Rubeola apare mai intai pe fata si abdomen, abia mai apoi pe membre... Intr-adevar, printre simptome se numara si unele asemanatoare racelii, cum ar fi dureri in gat, febra si ganglioni inflamati. Acum ori ai facut o forma de rubeola atipica, cine mai stie, ori nu ai rubeola si e doar un efect "placebo", o forma de ipohondrie. Stiind ca ai intrat in contact cu persoane care au avut rubeola, corpul tau, pe fond psihic, a inceput sa manifeste simptome asemanatoare fara ca tu sa ai nimic.
Oricum, bubitele de rubeola sunt cam ca piscaturile de tantari, dar din cate stiu nu dispar, cel putin nu de tot. Mai bine mergi la un medic care sa-ti dea verdictul. happy

| AMihai a răspuns:

Dacă astea sunt singurele tale simptome... atunci în niciun caz nu este rubeolă