| DeanisDennysse a întrebat:

In legatura cu rujeola...am luat de la o colega de la liceu, vineri mi'au aparut niste pete pe fata, pe gat si pe piept.Sambata s-au extins pe tot corpul, am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am rujeola.Sambata seara am fost la o petrecere si am dansat. Mi'au disparut petele de pe fata, de pe spate, dar tot mai aveam pe picioare si pe burta.Acum ma mananca pielea dar nu prea mai sunt pe corp pete. Mi-au aparut niste ganglioni foarte mici dupa cap care dor ingrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Daca stai in casa (si e recomadat!) o saptamana-doua o sa te umpli la inceput de pete dupa o sa iti treaca incet incet si ti se vor dezumfla si ganglionii ( nu mai tin minte exact ca eu am avut demult dar stiu ca gangluinii mai raman ceva timp umflati dupa ce te vindeci)

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Faptul ca nu ai stat in casa, cum este indicat la aceasta boala, nu a facut decat sa-ti inrautateasca simptomele si in plus ai mai molipsit si pe altii, care au fost la petrecerea respectiva. Contra mancarimii poti sa te dai cu alcool mentolat sau cu pasta cu apa, de la farmacie. Pentru ganglionii inflamati, din pacate, nu exista niciun tratament. Ei se vor retrage cand iti va trece boala. Mai multe informatii despre rujeola vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rujeol%C4%83
In rest, sanatate maxima!

| DeanisDennysse explică (pentru Corina):

Am inteles.Multumesc mult :*

| bulin a răspuns:

Trebuia sa stai in casa 3 saptamani, 2 pana sa dispara petele si 1 ca sa nu mai elimini virusi rujeolici.

| pwp a răspuns:

Cand ai rubeola nu trebuie sa iesi din casa! Nu cred ca ti-a trecut rubeola... poate chiar s-a agravat pentru ca tu ai iesit afara.

| Dana211 a răspuns:

Cand ai rujeola ti se umfla cam toti ganglionii dar in special cei pe ceafa (bine nu sunt chiar pe ceafa sunt mai lateral), iar petele alea ti-au disparut din cauza ca nu ai stat la caldura in casa

| DeanisDennysse explică (pentru Dana211):

Si cum o sa-mi dau seama cand nu o sa mai am rujeola?

| DeanisDennysse explică (pentru Dana211):

Eu am deja 6 zile... o sa mai astept pana duminica, daca mi se dezumfla ganglionii o sa merg de luni la scoala. Daca nu, o sa-mi anunt diriginta. Multumesc pentru sfaturi >big grin

| Dana211 a răspuns (pentru DeanisDennysse):

In mod normal in casa se sta cel putin 2 saptamani dar tu faci cum crezi

| Dana211 a răspuns (pentru DeanisDennysse):

Daca stai in casa (si e recomadat!) o saptamana-doua o sa te umpli la inceput de pete dupa o sa iti treaca incet incet si ti se vor dezumfla si ganglionii ( nu mai tin minte exact ca eu am avut demult dar stiu ca gangluinii mai raman ceva timp umflati dupa ce te vindeci)